تیر ۲۴, ۱۳۹۹

دبیر شورای فضای مجازی: رشد تلگرام در کشور طبیعی نیست

قبلا رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفته بود که اگه این سازمان به این نتیجه برسه که ضرورت فیلترینگ تلگرام هست، این کار رو انجام میدن،. ایشون امروز در ادامه حملات خود به پیام رسان تلگرام، رشد و گسترش این شبکه پیام رسان رو در کشور مورد هدف قرار داده و اونو در جامعه ما عجیب دونست. این صحبتا در حالی مطرح می شه که تازگیا یکی از نمایندگان مجلس هم خبر از به تصویب رسیدن فیلترینگ تلگرام در این مرکز داده.

«ابوالحسین فیروزآبادی» تاکید کرد که این موضوع باعث بروز خطرات جدی شده. به گفته ایشون جرائم در این شبکه در حال زیاد شدنه، بیشتر این جرائم غیرقابل پیگیری هستن در شرایطی که مسئولیت پذیری در این فضا وجود نداره.

فیروزآبادی یه چند وقت پیش در همایش علمی تخصصی افتا با عنوان «کلان داده اینترنت وسایل» شرکت داشت و در این مراسم از امتیازات اینترنت اشیا و دوران وب ۴ سخن به میان آورد. به گفته اون درمرکز ملی فضای مجازی از حدود ۲۴ دستگاه دعوت شده تا در این رابطه اصولی رو تدوین کنن:

«شهرهای بزرگ بوجود اومده و باید بهره وری در همه بخشا زیاد شه و شهر هوشمند داشتن لازمه iotه پس اگه مصرف انرژی رو کنترل کنین می تونین پاسخگوی جمعیت باشین اگه بتونین ترافیک و آلودگی و بقیه پارامترهای سلامتی مردم و آموزش و پرورش رو دارای نظام هوشمند کنین می تونین شهر رو مدیریت کنین ورفت وآمد شهرها رو با مترو و اتوبان نمیشه مدیریت کرد و حکمرانی خوب در کشور ما در چگونگی پردازش بیگ دیتاهاه. اگه تونستیم از داخل بیگ دیتا علم تولید کنیم کشور پیشرفت پیدا کرده.»

تیتر جالبی که روزنامه طنز بی قانون در قبال صحبتای فیروز آبادی منتشر کرد

البته اون باور داره که ایران هنوز در دوره قبل از اینترنت اشیا مونده و در اون درجا می زنه. فیروزآبادی تاکید می کنه که بعد از دوران الکترونیکی شدن وارد دوران فضای مجازی شدیم و اما هنوز در دوران قبل از فضای مجازی یعنی دوران الکترونیکی بازمانده ایم و نتونستیم اونو به آخر برسونیم:

« با ایجاد Big Data انقلاب صنعتی چهارم اتفاق افتاد .در واقع انقلاب صنعتی اول موتور بخار بودباآغاز تولید انبوه انقلاب دوم صنعتی اتفاق افتاد و با ورود کامپیوتر بحث انقلاب اطلاعاتی مطرح شد و الان انقلاب چهارم مطرحه انقلاب براساس هوشمند نظامای شبکه ای به نام IoT و وقتی نظامای شبکه ای هوشمند شه Big Data داده های بزرگ هم به دست میاد و خیلی از هوشمندیا در پردازش Big Dataا صورت میگیره.»

فیروز آبادی از موضوع داغ این روزا یعنی پیام رسانای بومی هم غافل نمونده و عقیده داره که با تقویت پیام رسانه های بومی و تصویب قوانین مهم در بخش فضای مجازی باید شرایطی درست کرد که کاربران ایرونی بدون نیاز به فیلتر کردن تلگرام از اون به پیام رسانه های ایرونی مهاجرت کنن.:

«پیام رسان سکویی واسه ارائه سرویس و خدمات به مردمه. پیام رسانای داخلی اگه بخوان به وسیله مردم پذیرفته و مورداستفاده واقع شن، باید خدماتشون پایداری داشته باشه و خدمات اضافه تری ازآنچه که پیام رسانای خارجی ارائه میدن رو عرضه کنن.»

دبیر شورای فضای مجازی باور داره که با پشتیبانی آگاهانه ملت باید به سمت خودکفایی در بخش ICT باید رفت. ایشون از نگرانی ای که قبلا درباره اون گفته بود یعنی «لوله کشی خارجیا شدن» گفت و تاکید کرد که آمریکاییا دنبال تسلط بر مسایل جور واجور این بخش در کشور هستن:

«آمریکاییا دورخیز کردن که پلتفرمای بزرگ رو مثل سلامتی، آموزش، بانک و بقیه پلتفرمای بزرگی که همه به اون دسترسی دارن رو در انحصار خودشون قرار بدن و خدمات Cloud و CDN و سخت افزار هم در انحصار چند شرکت بزرگ آمریکاییه که ما در این بخشا خودکفایی نداریم مصرف کننده هستیم.»