تیر ۱۶, ۱۳۹۹

کارآفرینان ایرانی تمایلی به فیلتر شدن رقبای بین‌المللی خود ندارند

پشتیبانی از کار و کاسبی های داخلی موضوعیه که در چند سال گذشته دولت به اون تاکید بسیاری داشته؛ تاکیدی که در نفس ماجرا، اتفاقی پسندیده هم جهت با افزایش درآمدزایی و اشتغال هستش اما راه صحیحی واسه این پشتیبانی انتخاب شده؟ اتفاقی که این روزا در ظاهر اتفاق می افته، بسته شدن سرویسای خارجی به دلیل وجود یه نمونه مثل سازی شده از اونا در داخل کشوره؛ روندی که کاربران باور دارن اجرا می شه تا اونا رو به طرف به کار گیری سرویسای مشابه بومی بفرسته.

وزیر ارتباطات که این روزا فعالیت زیادی در شبکه های اجتماعی داره در چندین مورد در مورد این روند اظهارنظر کرده و گفته که پشتیبانی از اپلیکیشنا فقط در اختیار وزارت ارتباطات نیس و نهادهای دیگری هم در این مسئله موثر هستن. این شایعه ها جدا از غلط یا درست بودن‏، نشون از وجود مشکل در سیاستای حمایتی از اپلیکیشنا به وسیله دولت داره.

فارغ از این موضوع، باید دید که این نوع راه آماده کردن واسه برنامه های ایرونی به نفع اوناس یا نتیجه دیگری داره؟ و اینکه خود پیشرفت دهندگان این برنامه ها و یا صاحبان این کسب وکارها این نوع سیاست رو چیجوری آزمایش می کنن؟ «پارسا جانباز»، مدیرعامل سرویس دانرو، که نمونه مشابهی از اپلیکیشنای Swarm و Foursquare هستش در این باره به سایت ما میگه:

«پیشرفت نمونه های جهانی اپلیکیشن ما باعث پیشرفت ما هم می شه چون که می تونیم محتوای خوبی از اونا رو الگو بگیریم و یا اینکه از تغییرات اونا درس بگیریم. کارآیی این اپلیکیشنا باعث شده که تعداد خیلی از کاربران حرفه ای پرورش داده شن که ما از تعدادی از بهترینای اونا بهره می بردیم.»

جانباز از مشکلاتی که بعد از فیلترینگ نمونه های خارجی واسه اونا پیش اومده شکایت می کنه و ضمن اشاره به برچسبایی که به اونا به وسیله بعضی از کاربران زده می شه میگه:

«بعد از بسته شدن سایتایی مثل تاینی موویز و شایعه هایی که در شبکه های مجازی مبنی بر دخالت داشتن تلویزیونای اینترنتی در این اقدام پخش شد، برچسبای زیادی هم به ما زده شده که نارواست. بعضیا فکر می کنن ما واسه بسته شدن این برنامه ها دخالت کردیم اگه اصلا اینجور نیس و ما حتی از فعالیت این برنامه ها استقبال هم می کنیم. بدنامی که واسه ما و یا دیگه برنامه های مشابه مثل اسنپ (واسه بسته شدن Waze) این روزا راه افتاده واقعا تقصیر ما نیس.»

ایشون پشتیبانی دولت از اپلیکیشنای ایرونی رو در مسائل مهمتری از جمله حل کردن مشکل مجوز، تشکیل صنف، حل مشکلات مالیاتی، ایجاد وسایل حمایتی و تسهیلاتی مثل بقیه تجارتای آفلاین واسه کار و کاسبی های آنلاین می دونه: «پشتیبانی از ما می تونه در راه های بهتری باشه، به چه دلیل باید واسه رسیدن به جایگاه علم بنیان شدن مراحل اینجور طولانی رو رد کرد؟»

در خیلی از کشورها، کار و کاسبی های بومی با پشتیبانیای دولتی تونستن در برابر موارد بین المللی به موفقیت برسن

اون بازار رقابتی رو بهتر از بازار تکی می دونه و عقیده داره با حضور در کنار برنامه های خارجی میشه پیشرفت داشت و اونو حس کرد. مدیرعامل دانرو باور داره هیچ کشوری وابستگی به کار و کاسبی های دیگه کشورها رو دوست نداره ولی سرویسایی مانند اوبر و یا واتس اپ در بسیاری کشورها در کنار کار و کاسبی های بومی اون مناطق در حال فعالیت هستن و مشکلی هم واسه برنامه های بومی پیش نیامده، چون که دولت اونا پشتیبانی کامل خود رو از این برنامه ها در دستور کار خود قرار داده:

«در کشور چین واتس اپ در مقابل ویچت عقب مونده و کاربران چینی ویچت رو به هر پیام رسان دیگری بهتر می دونن. مثل این موارد فت و فراوون در اقصی نقاط جهان دیده می شه و واقعا وجود این برنامه های خارجی باعث انگیزه واسه پیشرفت برنامه های بومی می شه. این وسط جفت و جور کردن شرایط واسه کار و کاسبی های داخلی و هم اینکه بحث مهم اعتمادسازی باید به وسیله دولت و البته ما انجام شه طوری که نیاز به یه کار فرهنگی بسیار واجب تر از بستن برنامه های خارجی و دیگه موارده.»

دور شدن از ترن جهانی از زیانای نبود دسترسی به برنامه ها و سایتای خارجیه

«حسین احمدپناه»، پیشرفت دهنده اپلیکیشن و مدیر واحدنرم افزار شرکت بهارسامانه شرق که خود در ساخت خیلی از این سرویسای داخلی همکاری داشته، عقیده داره که وجود اپلیکیشنا و کار و کاسبیا باعث رشد اقتصادی و فناوری کشور شده و ایرانیان از ساخت و پیشرفت برنامه های فقط در بخش مالی-حسابداری خارج شدن. ایشون به سایت ما میگه:

«بعضیا فرض بر این دارن که این مسئله منتهی به کپی کاری ایرانیان می شه، مثل پدیده آپارات و یوتوب. اما مدلسازی ایرانیان یه تغییر از سیستمای مشابه خارجیه و در بعضی موارد با تغییرات به وجودآمده در اونا منتهی به موفقیت و بازی برد برد بین کاربر و سرویسای اینترنتی می شه. اما فیلتر شدن این برنامه ها دلیل می شه تا کاربران و سازندگان از ترندهای جهانی دور بمونن، اگه جامعه آنلاین ایران پتانسیلی داره که الان خودش در جهان ترندسازی کنه.»

احمدپناه نبود دسترسی بازار بین المللی آنلاین رو مصادف با از دست دادن این نوع تجارت در دنیا می دونه. ایشون هم اینکه عقیده داره اگه فیسبوک و یا برنامه های مشابه در این چند سال فیلتر نبود، مشکلات رفتاری و فرهنگی که الان در بقیه شبکه های اجتماعی تماشاگر اون هستیم زودتر مورد بررسی قرار می گرفت و چه بسا که حل می شد. ایشون هم اینکه درباره ورود حدود انحصار به دنبال فیلترینگ اجناس بین المللی میگه:

«وقتی تموم تواناییای یه سرویس به یه برنامه داخلی داده می شه و نود درصد ظرفیت اون تجارت الکترونیکی دست یه سازمان میفته، مشکل انحصار و قدرت بیش ازحد پیش میاد و صاحبان کسب وکار می تونن به یه باره بدون هیچ مشکلی سرویسای خود رو هر زمان که خواستن قطع کنن و یا هرجوری که مایل بودن با کاربران و دیگه صاحبان کسب وکار رفتار کنن.»

سرمایه گذاری خارجی می تونه تکنولوژی و مدیریت روز دنیا رو با خود به همراه بیاره

اون پیشنهاد میده به جای فیلترینگ می تونیم شعبه ای از اپلیکیشنا رو در ایران داشته باشیم که در این صورت هم اشتغالزایی صورت میگیره و هم در مواردی خاص (مثل آوردن CDNهای تلگرام به ایران) هزینه ترانزیت اینترنت رو کم می کنه:

«سرمایه گذاری خارجی باعث می شه که آموزشای به روز در موردای تکنولوژی و مدیریت به جوونا ارائه شه و سطح علم کشور زیاد شه. بعدا می شه از این علم در برنامه های بومی استفاده کرد، راهی که مثلا گروه اینترنتی ایران با کمک سرمایه گذاران خارجی در اول شروع راه خود شروع و حال به وسیله افراد بیشتر ایرونی هدایت می شه.»

پشتیبانی از کار و کاسبی های آنلاین بومی در همه جای دنیا صورت میگیره و مسئله تازه ای نیس ولی به نظر می رسه سیاستای گذشته دولت واسه پشتیبانی از موارد داخلی اشکالاتی داره و رسیدگی به مشکلات اصلی این تجارتا فراموش شده.