مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

چطور یکی از بزرگترین کمپانی های صنعت بازی، «بلیزارد» نام گرفت

جدا از نام شناخته شده ای که این استودیو الان واسه خود در صنعت بازیای ویدیویی دست و پا کرده، بهتره بدونین بلیزارد از اول به همین اسم شناخته نمی شده.

این استودیوی آمریکایی در سال ۱۹۹۱ با نام «Silicon & Synapse» شروع به کار کرد و تحت این اسم ۳ بازی جور واجور واسه کنسولای نسل چهارم روونه بازار ساخت.

دو سال بعد اسم این استودیو به «Chaos» تغییر یافت که در دوره کوتاه مدت خود هیچ عنوان جدیدی رو تجربه نکرد. ۶ ماه بعد نام «Ogre Studios» مورد توجه مدیران قرار گرفته بود تا اینکه فرهنگ لغات به کمک بزرگان این استودیو اومد.

بلیزارد امسال تولد ۲۵ سالگی اش رو جشن گرفته و به این مناسبت می خوایم ضمن نیم نگاهی به گذشته این استودیو، چگونگی و دلایل کسب نام و اعتبار یکی از مشهورترین عناوین صنعت بازیای ویدیویی رو از نظر بگذرانیم.

RPM Racing اولین بازی ساخته شده به وسیله استودیو بلیزارد (۱۹۹۱)

«مایک مورهام» یکی از موسسین بلیزارد درباره روند تغییر نام چندباره این استودیو میگه: «آلن ادهم (دیگه مدیر بلیزارد) نام Silicon & Synapse رو دوست ندارین. به درستیً کمی هم گیج کننده بود و خیلیا معنی اونو نمی دونستن و حتی در تلفظ عبارت به مشکل بر می خوردند.»

خود ادهم در مصاحبه ای به مناسب تولد ۲۰ سالگی بلیزارد گفته بود بعضی از مردم عبارت «Silicon» به معنی عنصر شیمیایی سیلیسیوم رو با کلمه «Silicone» به عنوان یه جور از پلیمرهای معدنی اشتباه می گرفتن.

این در حالیه که هدف از انتخاب این نام اشاره به تراشهای کامپیوتری (چیپای سیلیکونی) و همینطور سازه های مغز (سیناپس) بوده؛ اما ً هیچکی منظور اصلی اونو درک نمی کرد.

با این وجود سه بازی جور واجور زیر سایه این نام روونه بازار شد؛ «RPM Racing» و «The Lost Vikings» و «Rock n Roll Racing».

مایک مورهام یکی از موسسین بلیزارد، در کنار تابلوی نام قدیمی این استودیو

پایان سال ۱۹۹۳ وقتی بود که ادهم به طور جدی عزمشو جزم کرد نام استودیو رو عوض کنن. پس عنوان Chaos Studios (به معنی آشوب) واسه این منظور انتخاب شد که «ً بازگو کننده وضعیت پیشرفت بازیای این استودیو بود».

اما به هر حال، نام جدید هم بیشتر از ۶ ماه دووم نیاورد؛ «بعد از مدت کوتاهی تماسی از طرف شرکت Chaos Technologies گرفتیم که در ایالت فلوریدا ساکن بودن.»

تصور نکنین که این شرکت قصد شکایت یا دادخواهی واسه سلب امتیاز عنوان Chaos داشته، بلکه اونا اقرار کردن که از حضور استودیویی با این نام استقبال می کنن، منتها باید ۱۰۰ هزار دلار دریافت کنن! در نتیجه مدیران استودیو عزمشونو جزم کردن نام Ogre Studios (به معنی غول) رو انتخاب کنن.

اما «جون دیویدسون» مدیرعامل و موسس شرکت Davidson & Associates (شرکتی که در سال ۱۹۹۴ این استودیو رو خرید) نام نامبرده رو دوست نداشت و بر این باور بود که اینجور عنوانی ممکنه کودکان رو بترسونه.

بازی World of Warcraft که طی ۱۲ سال گذشته دائم تحت پشتیبانی بلیزارد قرار داشته و بازم یکی از محبوب ترین عناوین پی سی حساب می شه.

«فرانک پیرس» یکی دیگه از موسسین بلیزارد در این باره میگه: «ما تصور می کردیم که Ogre نام دقیق مورد نظرمونه و اونو دوست داشتیم، اما جون به طور کاملً مخالفت کرد. در نتیجه مجبور شدیم به سراغ فرهنگ کلمه زبون انگلیسی بریم».

مورهام به خاطر می آورد: «ما بلیزارد رو فقط به این منظور انتخاب کردیم که جون کلمه Ogre رو دوست نداشت. پس داخل فرهنگ کلمه گشتیم و به عبارت Blizzard (به معنی کولاک) رسیدیم».

«آلن گزینه های محتمل رو به ترتیب حروف الفبا روی کاغذ نوشت؛ بعد از چندبار جایگزینی و بررسی مشکلات احتمالی قانونی و امثالهم، در آخر بلیزارد از فرهنگ کلمه زبون انتخاب شد.»

مورهام در مورد دشواریای انتخاب یه کلمه واحد میگه: «خیلی سخته که بخواین اسمی رو انتخاب کنین که تا الان استفاده نشده.»

Overwatch بهترین بازی سال ۲۰۱۶ که برگ زرین دیگری در کارنامه موفق بلیزارده

«کافیه نامی رو انتخاب کنین و به اداره قوانین نامگذاری کشور ارائه کنین؛ اونا مراحل بررسی رو شروع کرده و به مرور دلایلی که نمی تونین ازش استفاده کنین رو جلویتان لیست می کنن.»

یکی از گزینه هایی که از شانس خوبی واسه انتخاب شدن بهره مند بوده، عبارت Midnight Studios (به معنی نیمه شب) است. اما در آخر Blizzard بر همه گزینه ها فائق اومده. «وقتی در بلیزارد به اتفاق نظر رسیدیم، دیگه تردیدی باقی نمونه؛ این همون نامی بود که می خواستیم».

ورقی از روزنامه LA Times که در تاریخ ۲۴ می سال ۱۹۹۴ میلادی چاپ شده، اطلاعیه تغییر نام Chaos Studios به Blizzard Entertainment رو نشون میده؛ ضمن اینکه ادهم تاکید کرده «ما بازم همون استودیوی دوست داشتنی قبلی هستیم».

حالا میدونیم که نام بلیزارد به طور تموم و کمال شایسته این استودیوه؛ شاید «کولاک» کمی جنبه تجاری و بزرگ نمایی آمیز داشته باشه، اما با نگاهی به بهترین و پرطرفدار ترین بازیای پی سی تاریخ میشه که بلیزارد معنی خودشو تداعی کرده.

به جرئت میشه گفت بلیزارد با ۲۵ سال سابقه یکی از بزرگترین نام هاییه که در صنعت بازیای ویدیویی شناخته می شه

۲۲ سال بعد از تولد این اسم، واقعاً نمیشه عبارت دیگری رو واسه استودیوی بلیزارد متصور شد.

جالبه بدونین تقریباً در تموم بازیای این شرکت، نیروی جادویی یا قابلیتی به نام بلیزارد هست که ادهم مدعیه به طور کاملً با قصد و هدف درج شده.

«وقتی داشتیم بازی World of Warcraft رو خلق می کردیم، جادوی بلیزارد رو درون بازی قرار دادیم؛ چراکه می خواستیم در جای جای اون به نام و نشون ما اشاره شه و واسه همیشه موندگار شیم.»

«سموایز دیدیه» کارگردان هنری بلیزارد میگه: «به نظر من هر نام دیگری هم که انتخاب می کردیم، بهتر از عبارت Silicon & Synapse بود!»

نگفته نمونه که جدیدترین بازی این استودیوی باتجربه و کاربلد یعنی OverWatch (بررسی سایت ما) یه چند وقت پیش به عنوان بهترین بازی سال ۲۰۱۶ انتخاب شد.