دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

مقتضیات سبک شعر حماسی و حال و هوایی که از لحاظ هنر اظهار در فضای داستانهای اساطیری و پهلوانی بایستی جاری و حاکم باشد تا شکوهمندی و جاذبیت را برای آن فراهم سازد و انگیزه­ی شور و احساس خواننده گردد، ایجاب میکرده می باشد که آن اندیشههای بلند و آرزوهای والا به وسیله­ی بشر عبارات و لغات و اصطلاحات که گنجینهای گرانبهاست و اگر از کتابهای تفسیر و تاریخ بگذریم، مفصلترین و بزرگترین متنی می باشد که از قرنهای ششم و هفتم در دست مانده می باشد. ارزش این کتاب شاید بیشتر از این جهت باشد که انشای ادیبانه نیست و زبان معمول و رایج زمان را بهتر از نوشتههای مصنوع و متکلف و منشیانه نشان میدهد. متن کتاب شامل لغات فراوانی می باشد که یا در کتابهای دیگر این زمانه دیده نمیگردد یا در اینجا در معنی اصطلاحی خاص آمده می باشد، اما فایده مهمتر اطلاعاتی می باشد که از این کتاب درباره اوضاع اجتماعی و فرهنگی ایران در قرون ششم و هفتم میتوان به دست آورد. از جمله این اطلاعات اجتماعی در مرحله اول وضع عیاران یا جوانمردان در جامعه آن روزگار می باشد و شرایط و اوصاف اخلاقی این طبقه که در کتاب آمده و دیگر امور اجتماعی، از ساختمان خانهها و کوچه و برزن و بازار و سرای و وضع شهر و زینت زنان و لباس طبقات مختلف مردان و آداب اجتماعی و… (ارجانی، 1362، ص 11)

کلیله و دمنه از دیگر آثار داستانی می باشد که سرشار از پند و عبرت و حکمت می باشد. این اثر گرانبها را رودکی به نظم و ابوالمعالی نصرالله منشی به نثر فصیح و زیبای فارسی در آورده می باشد. موضوع کتاب داستانهایی عبرتآمیز می باشد از زبان حیوانات به ویژه دو شغال به نامهای «کلیله» و «دمنه» و در جایجای آن عبرتهای اخلاقی به چشم میخورد.

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>