دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

مصلح، ملقب به مشرفالدین و معروف به سعدی در عرصه نظم و نثر جزو کسانی می باشد که به بُعد اخلاق توجه ویژهای داشته می باشد. مضمون بوستان سعدی، که اولین اثر مدون وی و جزو شاهکارهای بیرقیب شعر فارسی می باشد، اخلاق و تربیت و سیاست و اجتماعیات می باشد که در ده باب گردآوری شده می باشد. گلستان نیز گرچه هشت باب مختلف و یک مقدمه دارد اما مضمون اصلی تمام بابهای آن اخلاق می باشد و بس. سعدی توانسته می باشد اثری کاملاً شخصی در بهترین سنت رسالههای اخلاقی فارسی پدید آورد. وی مردی اخلاقمند می باشد که سخنانش در نقطه­ی مقابل دیگران قرار دارند.

درمورد­ی شیوه کلی سعدی در تعالیم تربیتی او آوردهاند که سعدی ضمن حکایات و اشعار خود از طریق تحلیل رفتار اخلاقی بشر و تأثیر آن در رشد و تکامل فرد در بالاتر بردن سطح معرفت اخلاقی و همچنین اصلاح رفتار افراد اقدام میکند (احمدیان، 1387، ص 19).

اگر در جهان از جهان رسته ای می باشد   در از خلق بر خویشتن بستهای می باشد

 

کس از دست جور زبانها نرست   اگر خودنمای می باشد و گر حقپرست

­­

اگر بر پری زیرا ملک ز آسمان   به دامن در آویزدت بد گمان

­

به کوشش توان دجله را پیش بست   نشاید زبان بد اندیش بست

 

(سعدی، 1372: بیت 3060…)

یکی دیگر از نثرهای ادبی ایرانی، مرزباننامه می باشد که در اصل توسط مرزبان بن رستم و به زبان طبری تهیه شده اما بعدها دانشمندی به نام وراوینی آن را به فارسی تحریر و ترجمه کرده می باشد. این کتاب شامل نه باب می باشد. اصل کتاب به شیوه کلیله و دمنه و سرشار از عبرت و اندرز و حکمت و مسائل اخلاقی می باشد.

تاریخی: تاریخ بیهقی اثر ارجمند ابوالفضل بیهقی تاریخ حکومت غزنویان به خصوص سلطان مسعود را اظهار میکند و پر می باشد از اندرز و عبرت و سخنان خردمندانه که خواننده را متوجه میکند تا در آن چیز که خوانده می باشد دقت کند و ذهن خویش را برای دریافت نتایج اخلاقی به کار اندازد و از بین نیک و بد یکی را برگزیند.

«… و هر بنده که خدای عزّوجل او را خردی روشن عطا داد و با آن خرد که دوست به حقیقت اوست، احوال عرضه کند و با آن خرد، دانش یار گردد و اخبار گذشتگان را بخواند و بگردد و کار زمانه­ی خویش نیز نگاه کند، بتواند دانست که نیکوکاری چیست و بدکرداری چیست، سرانجام هر دو خوب می باشد یا نه و مردمان چه گویند و چه پسندند و چیست که از مردم یادگار ماند نیکوتر…» (بیهقی، 1386، ص 157).

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>