تیر ۲۴, ۱۳۹۹

وزیر ارتباطات خطاب به مسئولان: لطفا فیلترینگ را به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنید

صبح امروز سالن شهید قندی وزارت ارتباطات میزبان دولتمردان این سازمان و چند فعال دیگه در مورد ICT بود تا پروژه ارتقای سه برابری هسته IP شبکه ملی اطلاعات گشایش شه. وزیر ارتباطات کشورمون بعد از توضیحات تفصیلی اقدامات وزارتخانه خطاب به مسئولان تاکید کرد که مطالبات سیاسی رو به پیشرفت شبکه ملی اطلاعات دخالت ندن و فیلترینگ رو با این موضوع پیوند نزنن.

به گزارش سایت ما؛ «محمدجواد آذری جهرمی» در صحبتای خود شبکه ملی اطلاعات رو نه فقط مختص وزارت ارتباطات بلکه واسه کل کشور معرفی کرد. به گفته جهرمی وزارت ارتباطات مهلت دو ساله ای رو خواسته که پیشرفت شبکه ملی اطلاعات کشور رو به جایگاه اصلی خود برسانند:

«اقدامات مهمی که تو یه سال گذشته انجام شده رسیدن به پوشش سراسری، پیشرفت و افزایش پایداری ارتباطات روابط بین الملل، برنامه ریزی واسه ایجاد قطبای مراکز داده، پیشرفت مراکز داده و خدمات ابری و پخش محتوا CDN به وسیله بخش خصوصی بوده. هم اینکه کاهش هزینه ارتباطات داخلی، کاهش هزینه ترافیک محتوا و خدمات داخلی واسه کاربران پایانی، تغییر مدل سرویس در ارتباطات ثابت از مدل حجمی به غیر حجمی، پیشرفت خدمات برخط دولت الکترونیکی و دولت همراه و ارائه تسهیلات به شرکتهای نوپا و فعال در بخش فضای مجازی و تولید اجناس بومی کارایی بودن که واسه پیشرفت و رشد خدمات کار و کاسبیای داخلی بوده.»

طرح مراقبت از کودکان

وزیر ارتباطات افزایش استقلال کارکردی و مدیریتی و خدمات پایه مثل نقشه و خدمات ابری رو از اقدمات دیگه این سازمان دونست و تاکید که بیشتر از دو برابر قبلی از اجناس داخلی در وزارتخانه استفاده می شه. جهرمی هم اینکه افزایش کیفیت داخلی رو از دیگر مصادیق رشد شبکه ملی اطلاعات گفت و افزایش امنیت و سالم سازی فضای مجازی رو هم مورد بسیار مهمی دونست:

«اجرای طرح مراقبت از کودکان و پشتیبانی از تولید محتوا واسه این قشر و پیشرفت توان رصد مرکز ماهر جهت کشف حملات از جمله این موارد بودن که باعث رشد امنیت فضای مجازی شده.»

ارتباطات بین الملل

وزیر ارتباطات کشورمون استقبال از اینترنت نسل چهارم در کشور رو بسیار خوب توصیف کرد و خبر داد که با راه اندازی پروژه امروز، سرعت هسته IP کشور اطلاعات به ۱۸.۵ ترابیت بر ثانیه می رسه.

اون افزایش پایداری ارتباطات بین الملل رو از دیگر تلاشای وزارتخانه تو یه سال گذشته دونست:

«با روسیه و عراق و پاکستان در تعامل هستیم که ارتباطمونرو به صورت منطقه ای انجام بدیم و الان با کشورهایی چون عمان این کار عملیاتی شده و ارتباطات به صورت منطقه ای صورت میگیره.»

نقشه ها، VODها، خدمات ابری و پشتیبانیای استارت آپی

در مورد خدمات ابری هم ۳۰۰ درصد رشد وجود داشته و رشد محتوای داخلی هم به شونزده درصد رسیده. رشد VODها هم قابل توجه بوده و رشد ۳۰۰ درصدی رو تجربه کرده. جهرمی با ارائه این آمار به نقشه های بومی هم اشاره کرد که الان سهمی پنجاه درصدی در بازار رو از اون خود کردن اونم بدون پشتیبانی خاص.

جهرمی اقدامات حمایتی وزارتخانه اش در قبال کار و کاسبی های نوپا رو هم در موضوعاتی چون تشکیل کارگروه کاهش مشکلات کار و کاسبیای مجازی در دولت و دسترسی اونا به سامانه شاهکار و هم اینکه آیین نامه طرح نوآفرین پشتیبانی از شرکتای نوپا در اقتصاد دیجیتال گفت:

«۱۵ میلیارد به پیام رسانا کمک کردیم و ۲۰ میلیارد به کسب و کارا، اگه قانون گذار تصویب می کنه که ما باید به بعضی مجموعه ها وام بدیم این رو هم باید در نظر بگیره که وزارت ارتباطات محدودیتایی داره و چشمه لایزالی نیس که همه نداشته باشه.»

جرما وجود دارن، در کشف اونا پیشرفت کردیم

۱۲۱ میلیون حمله در شش ماهه اول سال انجام شده که رشد زیادی نسبت به پارسال داشته و این افزایش توان ما از شناسایی حملات رو نشون میده. جهرمی این موضوع رو بسیار مهم دونست و تاکید داشت که جرایم همیشه هستن و اینکه ما می تونیم امروزه اونا رو رصد و کشف کنیم خیلی با اهمیته.

جهرمی تاکید داشت که تمرکز زدایی تو تهران باید کاهش پیدا کنه چون که هم موضوع پدافندی در میونه و هم اینکه باید سرعت و کیفیت خدمات واسه کاربران هر استان با سرعت بیشتری انجام شه:

«ایراد کار از علم CDN ما نیس و از مدل اقتصادی سر میگیره و می خوایم تا این مدل رو تغییر بدیم و این موضوع رو به طور آزمایشی در تبریز و شیراز شروع می کنیم.»

ایجاد IXP بین الملل

جهرمی خبر میده که وزارتخانه می خواد IXP بین الملل رو در سال جاری بسازن و دلیل اونو حضور و کار و کاسبیای فضای مجازی کشور در بازارهای جهانی و منطقه ای که خیلی با اهمیته دونست :«وزارت ارتباطات می خواد ارائه پهنای باند اینترنت لازم کار و کاسبیای فعال در بخش بین الملل با تعرفه های جهانی در این مراکز بکنه.»

وزیر ارتباطات در آخر صحبت خود تاکید داشت به پیشنهاد شبکه ملی اطلاعات از امروز هیچ لوازم آمریکایی در شبکه ملی اطلاعات وجود نداره:

«خواهشا مطالبات سیاسی خود رو به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنین و کلمه فیلترینگ رو به شبکه ملی اطلاعات پیوند نزنین.»