مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

همه چیز درباره فیلترینگ تلگرام در روسیه

تازگیاً دادگاهی در مسکو به درخواست سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی روسیه واسه فیلترینگ تلگرام جواب مثبت داد و از اون تاریخ تا الان این کشور بیشتر از ۱۸ میلیون IP رو واسه فیلتر کردن تلگرام بسته س.

 در روز ۱۳ آوریل سال جاری دادگاهی در مسکو حکم به فیلتر شدن تلگرام در روسیه داد. این دعوی قضایی با شکایت سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی روسیه به این دادگاه صادر شده.

بنا به گزارشات رسمی، از زمان ارسال حکم فیلتر شدن تلگرام تا دیروز روسیه ۱۸٫۵ میلیون IP واسه دو شرکت آمازون و گوگل آمریکا رو در این کشور بسته س.

الکساندر ژاروف، رئیس سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی روسیه، در مصاحبه با ایزوسیا در جواب به سؤالی در مورد روند پس از فیلتر شدن تلگرام، گفت: در شرایط الان ۱۸ زیرشبکه شرکت های آمازون و گوگل در روسیه فیلتر شده ان. من می خواهم به شما یادآور بشم که این اتفاق از کجا شروع شد.

پس از اینکه سازمان امنیت فدرال روسیه در دادگاه علیه تلگرام پیروز شد سازمان نظارت بر ارتباطات الکترونیکی شکایتی رو به دادگاه مسکو در این رابطه مطرح کرد.

سازمان امنیت فدرال روسیه درخواست دسترسی به رمزهای تلگرام رو ارائه کرده بود تا بتونه به حساب های کاربری و چت های مشکوک به اقدامات تروریستی برسه.

در عین حال این سازمان بارها اعلام کرده بود که از بستر تلگرام واسه آموزش و حتی انجام اقدامات تروریستی هم در داخل و هم در خارج از روسیه به صورت تکراری استفاده شده.

ایشون در جواب به این سؤال که به چه دلیل تا قبل از رأی دادگاه امکان حل و فصل این موضوع نبود، گفت: دلیل اصلی این مسأله این بود که امکان ایجاد هیچ ارتباطی با مدیریت تلگرام وجود نداره و الان فقط وکلای تلگرام در دسترس هستن که اونا هم تنها درباره ابعاد حقوقی مسأله امکان اظهارنظر دارن و نمی تونن درباره مسائل فنی صحبت کنن.

به خاطر همین به محض ارسال حکم از طرف دادگاه واسه فیلتر شدن تلگرام ما فیلتر کردن این اپلکیشن پیام رسان رو شروع کردیم.

ایشون درباره جزئیات فنی فیلتر کردن تلگرام، گفت: الان ۴۲۰۰ اپراتور گوشی موبایل در روسیه به کاربران اینترنت ارائه میدن و از راه های فنی واسه بلاک کردن تلگرام استفاده می کنن.

این اپراتورها به صورت روزانه IPایی رو دریافت می کنن که واسه بستن تلگرام باید اونا رو ببندند. در قدم اول ۹ هزار IP واسه خود تلگرام در روسیه بسته شد و از اونجا که بستن تلگرام مثل فیلتر کردن یه صفحه وب نیس و باید کل این پیام رسان رو فیلتر کنیم ما تموم زیرشبکه های مربوط به تلگرام رو از دسترس خارج کردیم، فیلتر کردن اپراتورها چندین ساعت زمان برد و پس از اون تماشاگر کاهش شدید به کار گیری تلگرام در روسیه بودیم.

خیلی از کاربران که به سرویس VPN و فیلترشکن دسترسی نداشته ان، دسترسی به تلگرام به طور کامل متوقف شد.

ژاروف درباره اقدام تلگرام در تغییر نشانی های IP خود گفت: در مقطعی شرکت آمریکایی آمازون که IPای خود رو در اختیار تلگرام قرار داده بود مبادرت به تغییر ۶۰۰ هزار نشانی IP خود کرد و ما با رقابت بزرگی روبه رو شدیم.

به خاطر همین کارشناسان ما مبادرت به شناسایی IPای جدید و بررسی امکان استفاده تلگرام از اونا کردن. از طرف دیگه زیرشبکه شرکت گوگل هم ۵۴۰ هزار IP در روسیه داره و ما پس از بررسی IPای آمازون به سراغ اونا هم رفتیم البته تعداد زیاد این IPا به تلگرام این امکان رو داد تا ظرف مدت ۲ تا ۴ دقیقه بتونه نشانی IPای خود رو عوض کنه.

این مقام روس ادامه داد: البته ما با دو شرکت آمازون و گوگل در این مورد مکاتبه کردیم و توقع داریم این دو شرکت به جای اینکه به فکر منافع سیاسی خود باشن فعالیت اقتصادی خود رو مهم بدوننش.

ایشون در جواب به این سؤال که مشکلات پیش اومده در کارکرد درگاه های اینترنتی بانک ها و فروشگاه ها به این فیلتر شدن تلگرام در رابطه بوده، گفت: این اطلاعات به طور کامل اشتباهه. من با اطمینان می گویم که ۹۹٫۹ درصد اتفاقات پیش اومده هیچ ربطی به فیلتر شدن تلگرام نداشته. مثلا یکی از بزرگترین سایت هایی که از دسترس خارج شد، سایت سازمان ما بود که دلیل اصلی اون حمله سایبری شدید به این سایت بود.

ژاروف در جواب به سؤال دیگری در مورد اینکه نگرانی نسبت به اثر بلاک شدن تلگرام در روسیه بر دچار اختلال شدن کارکرد کل اینترنت در این کشور اضافه کرد: چیزی که مشخصه ما هم اینکه هدفی نداریم، هدف ما اینه که با کمترین مشکل واسه کاربران خود حکم دادگاه رو عملی کنیم.

عمل به نصح قانون خیلی با اهمیته و به نظر من همکاران غربی ما هم به این مسأله واقف هستن.

تلگرام باید از اپ استور و گوگل پلی حذف شه و این اولین اقدامه و در دومین قدم شرکت های آمریکایی باید شرایط فنی بسته شدن تلگرام در تموم روسیه رو جفت و جور کنه.

ایشون در جواب به این سؤال که در این مورد توافقی صورت گرفته، گفت: همون گونه که گفتم در قدم اول در حال گفتگو در این مورد هستیم، اما از طرف دیگه این مسأله واسه آمازون و گوگل بسیار جدیه چون که ۶ میلیون نشانی شرکت آمازون در واقع نصف کل IP هاییه که این شرکت در اختیار داره.

اونا الان در حال بررسی این موضوع هستن به فعالیت خود در روسیه با این شرایط ادامه بدن یا نه.

ژاروف ادامه داد: البته من فکر نمی کنم که اونا به درخواست روسیه جواب منفی بدن چون که فعالیت اصلی شرکت آمازون ارائه هاسته و من فکر نمی کنم که اونا بخوان بازار خود در روسیه رو از دست بدن.

ژاروف گفت: این ما نبودیم که رمزینه های تلگرام رو می خواستیم، بلکه سازمان امنیت فدرال بود.

ایشون گفت: مشکل اصلی ما با تلگرام فقط رمزینه ها نبود بلکه مدیریت تلگرام هیچ پاسخی به درخواست روسیه واسه اقدام در این مورد ارائه نداده اگه اونا کوچیکترین تمایلی به همکاری با مسکو داشتن دست کم مذاکراتی در این مورد با سازمان امنیت فدرال برگزار می کردن اما برخلاف انتظارات تموم درخواست های دولت روسیه واسه گفتگو در این مورد با تلگرام بدون جواب مونده.

: البته بعضی افراد در حال کسب درآمد از بستر تلگرام هستن که این مسأله خیلی گسترده نیس و اونا می تونن از هر پیام رسان دیگری واسه کسب درآمد استفاده کنن.

اگه ما تلگرام رو یه خونه در نظر بگیریم متوجه می شیم که افراد در این خونه زندگی می کنن، کار می کنن رابطه برقرار می کنن و وقت آزاد خود رو در اون می گذرونن تصور کنین که تروریست ها هم به این واحد مسکونی  نفوذ کنه.

با این حساب ورود دستگاه های امنیتی به این مسأله به طور کاملً منطقی هستش، اما در شرایط الان تماشاگر اون هستیم که مالک این واحد مسکونی که به درستی مدیریت تلگرامه از ورود مقامات امنیتی جلوگیری می کنه و این دقیقاً شرایطیه که الان ما با تلگرام داریم.

مردم ما باید درباره این قضیه دست به کار شن و به این سؤال جواب بدن که اونا حاضرن که تو یه خونه ناامن که مالک اون هیچ تمایلی به اطاعت از قانون ندارن باقی بمونن و یا اینکه به سمت یه خونه دیگری برن.

ژورف در جواب به این سؤال که اگه مردم به سمت دیگه پیام رسان ها نرن، گفت: من درک می کنم که این مسأله یه عادت شخصیه اما آمارها نشون می دهد که الان برنامه های پیام رسان زیادی هست و اگر مردم بازم اصرار بر ادامه فعالیت در تلگرام باشن، واسه ما تهدیدات امنیتی اولویت داره.

ایشون در جواب به این سؤال که امکان فیلتر شدن صد درصدی هست، گفت: اگه ازم سوال کنین جواب من اینه که ما نمی توانیم همه فیلترشکن ها رو بسته کنیم چون که بعضی از اونا برنامه نویسی خود افراد بوده و یه سری های دیگه هم فیلترشکن های تجاری هستن.

اما می تونیم بعضی از برنامه های پروکسی و فیلترشکن های پرکاربرد رو به طول کامل بسته کنیم. چون که اونا برنامه هایی هستن که دسترسی به موضوعات تروریستی رو جفت و جور می کنه.

از طرف دیگه قانونگذاری در مورد فیلترشکن ها سال گذشته انجام شده و الان سازمان های امنیتی روسیه می تونن بدون دستور دادگاه مبادرت به فیلتر کردن اونا بکنه.

ژورف در جواب به این سؤال که به چه دلیل قراره تلگرام فیلتر شه و درخواستی از طرف سازمان های امنیتی این کشور واسه فیلتر کردن دیگه برنامه های پیام رسان ارائه شده یا خیر، اضافه کرد: ما وظیفه تحقیق در این باره رو نداریم و سازمان امنیتی فدرال روسیه در این مورد اظهارنظر می کنه که از طرف اونا تلگرام و اینترنت رادیو بستر ارتباطات تروریستی رو دارن.

مثلا تروریست ها قبلا از برنامه زلو استفاده می کردن که اقدام مشابهی انجام شد و این برنامه فیلتر شد تا  اونا به طور مشابه به سمت IPای شرکت آمازون رفتن که شرکت آمازون از پذیرش اونا سر باز زد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوون