مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

نوئل فدریکو: استارت آپم را چگونه بدون سرمایه شروع کردم؟

از همکلاسیای سابقتان بگیرین تا دوستان فعلی تون؛ اگه بگردین می ببینن که بعضی از اونا با گرفتن وامای جور واجور، قرض از خونواده شون یا دوستان شون کار و کاسبی یا استارت آپ خود رو شروع کردن. شاید شمام از همین دسته باشین.
موضوع اینه که پشت پرده، اینجور آدمایی بعضی وقتا عاقبت کارشون به شکست و بدهی منجر می شه!

یکه و تنها، بدون هیچ قرض و وام!

در این جا ما با صحبتای نوئل فدریکو همراه هستیم. کسی که مدیر بازرگانی و مسئول امور مالی سایت عکاسیه.
اون میگه که ما بدون هیچ قرض و وامی از هیچکی و هیچ جایی این کار و کاسبی رو شروع کردیم و ادامه می دیم! در این مقاله از زبون اون می شنویم که چیجوری واسه اون گذشت:

شروع یه استارت آپ، بدون متحمل شدن هزینه و بدهی سخته؛ اما نشدنی نیس! ما در شرکت خودمون این حرف رو عملی کردیم.
من و تیم مدیریت، هیچوقت از وام یا قرضای بانکی و… واسه پیشبرد فعالیتای اقتصادی مون بهره نبردیم!

اقتصادی

سرمایه جمع کردن، با کار پاره وقت در رابطه

روش کارآنا این بود که اول شرکت خودشون رو به عنوان کار پاره وقت درنظر گرفتن و درکنار این کار، در شرکتای مربوط به استارت آپ شون به جمع آوری سرمایه پرداختن.
با این روش، اونا علاوه بر کسب تجربه، تا حد نیاز سرمایه جمع آوری کردن و بعد شرکت خود رو به صورت تموم وقت راه اندازی کردن.

تجربه

اون میگه:

پس از اولین فروشمان، به ازای ۱ دلار، ۶۷ سنت سود بردیم!

دلار

همین روش رو ادامه دادیم و کم کم و با صرفه جویی، به این صورت که خرجی به جز خرجای واجب خودمون رو متحمل نشدیم، تونستیم سرمایه اولی خود رو طی یه سال پس انداز به دست بیاریم!

شرکت اونا با افزایش کاربرها، گسترده تر شد، در سال اول، ۴۵% رشد کاربر، سال بعد ۴۰% رشد و در سال سوم و با بیشتر از ۲۰% افزایش کاربران، اونا حدود ۱۵ میلیون عکاس و کاربر داشتن!

پولی که یه روز «باید» پس بدین

کارفرماها در اول کارشون، پول و سرمایه رو مثل سوخت کار خود می دونن؛ اما واقعا اون چیزی که بیشتر از همه مهمه: «بازپس دادن این واما و سرمایه هاست».

بدیش اینه شما:

  • هیچوقت هنگام وام گرفتن، به روش پس دادن اون فکر نمی کنین!
  • به آینده کاریتون و اینکه چیجوری قراره این حجم از سرمایه رو بازتولید کنین هم توجه دقیقی ندارین.

نوئل فدریکو در این باره میگه:

آدمایی که در اول کار پول و وام دریافت می کنن، شاید بتونن کار خود رو کمی جلو ببرن؛ اما همیشه به وام ها و تزریق سرمایه معتاد خواهند موند.

معتاد

ایشون در ادامه میگه:

ما نوآورانه بود، اما این نوآوری نیازمند زمان داشت تا جا بیفته.ما سود فروش اول رو، سرمایه کار بعدی میکردیم و این روند تا زمان سوددهی منظم ما، ادامه داشت.

ما هزینه های کاربران رو درسایت خود پایین نگه داشتیم و درعوض با هشتگا و کلمات کلیدی، هر کدوم از کاربران رو، موظف با تبلیغ و گسترش عکس خود و کار و کاسبی خودمون کردیم. به این صورت ما تونستیم راه گسترده شدن کسب و کارمون رو، همیشه و با سرعت خوبی طی کنیم.

شما چه برنامه ای واسه تامین سرمایه و مخارج جانبی استارت آپ و کار و کاسبی تون دارین؟