شهریور ۲۸, ۱۳۹۹

ساخت پلیس رباتیک راهنمایی و رانندگی برای کمک به خودروهای بدون راننده

مهندسان یه نوع پلیس رباتیک راهنمایی و رانندگی ساخته ان که به خودروهای بدون راننده در آینده کمک می کنه از تقاطع ها حرکت سریع و ایمن تری داشته باشن.

به گزارش خبرگزاری مهر، محققان می می گن اینجور تقاطع های هوشمندی می تونن خطای انسانی رو به کمترین اندازه رسونده و نسبت به تقاطع های الان ایمن تر باشن.

چهارراه های هوشمند هم می تونن واسه هر خودرو حدود ۳۵ ثانیه وقت لازم واسه موندن در  پشت چراغ قرمز رو صرفه جویی کنه.

هاشم رخا استاد مهندسی در دانشگاه ویرجینیا تک و اسماعیل زهدی دانشجوی دکتری ایشون در محاسبات خود آزمایش کردن که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیست همه از خودروهای روباتیک استفاده می کنن.

این محققان مصری می می گن آدم دیگه رانندگی نمیکنه بلکه این خودروه که رانندگی می کنه؛ ما در مورد آینده دوری حرف نمی زنیم.

خودروهای روباتیک به واقعیت بسیار نزدیک هستن و این محققان از ارائه سیگنال ترافیکی هوشمند واسه این آینده خبر میدن.

اونا به ساخت خودرو بدون راننده گوگل و خودروی دانشگاه استنفورد در این مورد اشاره دارن.

در حالی که محققان برنامه هایی واسه چگونگی کارکرد خودروهای بدون راننده در تقاطع ها نوشته ان، رخا و زهدی می می گن روش کنترل کننده اونا، نسبت به سیستم های دیگه، متغیرهای بیشتری رو در نظر می گیرند.

مثلا این سامانه جدید ظرفیت های موتور خودروهای متفاوت رو محاسبه می کنه.

در تقاطع های آینده نگرانه ای  که رخا و زهدی به تصویر می کشن، خودروهایی که به تقاطع نزدیک می شن می تونن داده هایی در مورد موقعیت و سرعت خود به یه کنترل کننده مرکزی ارسال کنن.

این کنترل کننده می تونه اطلاعاتی در مورد آب وهوا، محدودیت های سرعت در تقاطع و تعداد خطوط موجود در هر تقاطع رو  جمع آوری کنه.

وقتی که خودرو به اندازه کافی به تقاطع نزدیک شد، این کنترل کننده می تونه خودرو رو به مسیرهایی هدایت کنه که براساس محاسباتش سریع ترین راه و در عین حال ایمن ترینه.

نتیجه تقاطعیه که خودروها احتیاجی به توقف در اونا ندارن و این برخلاف تقاطع های کنونیه که راننده انسانی باید دقایقی رو پشت چراغ قرمز معطل شه.

این کنترل کننده تقاطع، که به خودروها امکان می دهد روند حرکت خود رو حفظ کنن، تاخیر واسه هر خودرو رو نسبت به کنترل کننده های سنتی تقاطع ها کاهش می دهد. حفظ روند حرکت خودروها هم اینکه موجب کاهش مصرف سوخت و کاهش تولید گازهای گلخانه ای می شه.

 

noindex