مهر ۳, ۱۳۹۹

ساخت لباس با وزن یک کیلو طلا در ایران

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی از طراحی و ساخت لباس های فضانوردی بوسیله محققان پژوهشکده مکانیک شیراز خبر داد و گفت: با وجود تحریم های فعلی کشور، پروژه اعزام آدم به فضا با لباس های فضایی تولید ایران تا ۸ سال آینده اجرایی می شه.

به گزارش  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران ، دکتر محمد ابراهیمی با اشاره به خطر تشعشعات فضایی در لایه های بالاتر از اتمسفر گفت: حضور دراز مدت سامانه های فضایی در فضا نیازمند مواظبت از آدم و موجود زنده واسه حفظ حیاته تا ارگانهای حیاتی، زندگی خود رو از دست ندن.

: براین پایه ساخت لباس فضانوردی به عنوان یکی از راهکارهای محافظتی واسه ارگانهای حیاتی آدم در زمان راهپیمایی فضایی درنظرگرفته شده.

ابراهیمی با اشاره به پروژه اعزام آدم به فضا گفت: صنعت ساخت لباس فضانوردی صنعتی “های تک” است که رسیدن به اون، علاوه بر هزینه بر بودن، نیازمند علم بسیاریه چون که این نوع صنعت الان واسه کشور ما هستش و معدود کشورهایی در این مورد ورود کردن.

رئیس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با تاکید بر اینکه تحریم ایران در مورد ممنوع بودن خرید و فروش جنسای فضایی از جمله این لباسا، باعث شد تا ایران واسه جانماندن از پروژه اعزام آدم به فضا، طراحی این نوع محافظ ارگانهای حیاتی رو در دستور کار بذاره ادامه داد: ایران تا ۸ سال آینده به علم تولید و طراحی لباس فضانوردی دست پیدا میکنه.

به گفته ایشون مواد اولیه این تکنولوژی بسیار هزینه بره و تکنولوژی لباس فضانوردی قیمتی نزدیک به یه کیلوگرم طلا داره.

ابراهیمی اضافه کرد: در این مورد با پژوهشکده مکانیک شیراز به عنوان مجری طرح همکاری می کنیم و با امید به اینکه همزمان با اعزام  آدم به فضا، لباسای فضانوردی ساخت داخل هم آمادگی ارائه سرویس به فضانوردان ایرونی رو داشته باشه.

باشگاه خبرنگاران طلا