مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

ساخت فرودگر جدید ناسا با الهام از پرندگان خشمگین!

با انجام موفقیت آمیز جدید ترین تست های پروازی فرودگر ناسا، نسل جدیدی از فرودگرها در حال تکمیل هستن. این فرودگر با الهام از یکی از شخصیت های بازی پرندگان عصبانی، «عقاب توانا» نام گذاری شده.

جدیدترین فرودگر خودکار ناسا تست های پروازی رو با موفقیت گذروند. این نمونه اولیه نسل جدید فرودگرهای خودکار ناسا که مایتی ایگل (Mighty Eagle به معنی عقاب توانا) نام گرفته، می تونه تا ارتفاع ۳۰ متری بالا بره و اهدافش رو با به کار گیری تصاویر یه دوربین داخلی شناسایی کرده و بعد به صورت خودکار روی نقطه انتخابی بشینه. این فرودگر این کارا رو به کمک یه نرم افزار داخلی پرواز انجام می دهد که به اون اجازه می دهد تصاویر دریافتی از دوربین رو پردازش کرده، نقطه دلخواه رو شناسایی و به طرف اون حرکت کنه.

این پرواز از سلسله پرواز های آزمایشیه که واسه پیشبرد طرح یه فرودگر به طور کامل خودکار در مرکز پروازی مارشال ناساس در هانتسویل آلاباما طراحی شده. نام عقاب توانا و آزمایش های پروازی اون، آزمایش های انجام شده روی ماه نشین ایگل رو به خاطر می آورد؛ طرحی که در در یکی از آزمایش های اون رسیدن آرمسترانگ (که تازگیا درگذشت) نزدیک بود جانش رو از دست بده؛ اما ایگل آخرسر با موفقیت روی ماه نشست تا آرمسترانگ جمله مشهورش رو واسه میلیون بینده و شنونده بگه: «عقاب فرود آمده.».

البته نام این جستجو کننده جدید از یکی از شخصیت های بازی محبوب انگری بردز (پرندگان عصبانی) گرفته شده. بر خلاف عقاب توانای پرندگان عصبانی، فرودگر جدید سه پا داره و حدود ۱.۲ متر بالا تر از سطح زمین می ایستد. هم اینکه قطر اون به حدودو ۲.۵ متر می رسد؛ پس واسه حمل فضانوردان ساخته نشده و ناسا امیدواره بتونه از اون واسه فرود خودکار و حمل ونقل بار و لوازم علمی روی ماه، سیارک ها و بقیه اجرام بدون جو منظومه شمسی استفاده کنه.

این جستجو کننده جدید با جستجو کننده مورفئوس ناسا مقایسه می شه که میتونه بارهایی با وزن حدود ۴۶۰ کیلوگرم رو (شامل روبات های آدم نما، جستجو کننده های کوچیک و یا آزمایشگاه های علمی) روی سطح ماه فرود بیاره؛ اما مورفئوس در آخرین تست پروازی اش دچار انفجار شرم بیاری در لحظات بعد از پرتاب شد.

 

خبرآنلاین عقاب توانا