تیر ۱۶, ۱۳۹۹

ساخت خورشید کوچک در آزمایشگاه

خورشید کوچیک sun

محققان با به کار گیری دستگاه استلراتور یا محدود کننده پلاسمای داغ، واسه اولین بار شرایط مناسب واسه همجوشی هسته ای مشابه خورشید رو در آزمایشگاه جفت و جور کردن.

به گزارش ایسنا، پس از چند دهه تلاش واسه کنترل انرژی به وجود اومده بوسیله همجوشی هسته ای، محققان موجود در سایت راکتور همجوشی هسته ای ITER با تزریق هیدروژن به هسته راکتور استلراتور و گرم کردن اون تا وضعیت پلاسما موفق به مثل سازی شرایط خورشید در کنترل انرژی همجوشی هیدروژن شدن.

محققان با آزمایش های جور واجور به دنبال کنترل انرژی بی آخر به وجود اومده بوسیله همجوشی هسته ای هستن که حالا خوبیش اینه در آخرین آزمایش پس از تغییرات اعمال شده شرایط مثل خورشید مثل سازی شد.

در روند تولید انرژی از عکس العمل فیوژن یا همجوشی هسته، اتم های هیدروژن که در وضعیت بسیار داغ یا پلاسما قرار دارن، به همدیگه عکس العمل انجام داده و به عنصر هلیوم تبدیل می شن. با تبدیل هیدروژن به هلیوم مقدار بسیار زیاد انرژی به صورت گرما و امواج آزاد می شه.

خیلی از محققان تکنولوژی به کار گیری همجوشی هسته ای رو نابالغ می دانند و فکر می کنند که هنوز چند دهه تا جایگزینی راکتورهای همجوشی با راکتورهای شکافت هسته ای باقی مونده.

با این حال محققان موسسه ماکس پلانک با همکاری در پروژه راکتور همجوشی ITER ثابت کردن که می تونن انرژی همجوشی هسته ای به وجود اومده بوسیله پیوند بین عناصر هیدروژن در حالت پلاسما رو کنترل کنن.

محققان با ساخت راکتور گرما هسته ای آزمایشی بین المللی در جنوب فرانسه که در ساخت اون کشورهایی مثل آمریکا، چین، روسیه و اتحادیه اروپا هستن به دنبال جفت و جور کردن شرایط خورشید با به کار گیری میدون بزرگ مغناطیسی هستن.

اعتیاد به تکنولوژی و راه های ترک اون

جلوگیری از هک وای فای

ایسنا