تیر ۱۳, ۱۳۹۹

ساختمان های نمادین و شگفت انگیز دنیا

جهانگردی یکی از تجربه های بی نظیره اما پیدا کردن مقصدی واسه شروع این تجربه ممکنه رقابت بر انگیز باشه اگه به معماری علاقه داشته باشین می تونین یکی از این ۵ بنای دیدنی رو به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنین.

به گزارش آلامتو و به نقل از الی گشت؛ زمین سرسبز، کوه های برف پوشیده، غنچهای گل یا رودخانه ای زلال و روان از چشم اندازه های قشنگتر هستن. همه اینایی که گفتیم از زیباییای طبیعی بودن اما آدم می تونه با ساختن ساختمانای قشنگتر به خلق چشم اندازه های بهتر کمک کنه. در جهان ساختمانای زیبایی وجود دارن که باید شکوه اونا از نزدیک ببینین. باما همراه باشین تا با ظاهری ترین ساختمانای جهان آشنا هستین.

خونه اپرا سیدنی | استرالیا

خونه اپرا سیدنی یکی از ظاهری ترین ساختمانای دنیاس و درسال ۲۰۰۷ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. طول این ساختمون ۱۸۵ و عرض اون ۱۲۰ متره و بوسیله معمار دانمارکی به نام یورن اوتزان ساخته شد، در سال ۱۹۵۷ در مسابقه بهترین طراحی بین المللی، طراحی اون به عنوان طرح بهتر از بین ۲۳۲ طرح دیگه انتخاب و برند جایزه ۵۰۰۰ پوندی شد. دو سال بعد از این رقابت، کار ساخت بنا با استخدام ۱۰,۰۰۰ کارگر شروع شد و تا زمان ساخت این ساختمون هزینه پروژه به ۱۰۲ میلیون دلار استرالیایی رسید. افتاحیه رسمی این ساختمون در ۲۰ اکتبر ۱۹۷۳ اتفاق افتاد. در سال ۱۹۶۰ «پل رابسون» اولین کسی بود که در خونه اپرای سیدنی اجرا داشت و اولین اپرا به نام جنگ و صلح سرگئی پروکفیف هم در این محل در ۲۸ سپتامبر ۱۹۷۳ انجام شد . هر سال حدود ۳۰ هزار واقعه در این محل اتفاق میفته که حدود ۸ میلیون نفر از اونا بازدید می کنن.

برج ایفل | فرانسه

برج ایفل در سال ۱۸۸۹ در پاریس ساخته شد و دو مهندس با همکاری هم اون رو طراحی کرده بودن. طراحی این برج به صورت درب ورودی به نمایشگاه جهانی ۱۸۸۹ بود که در اون سال در پاریس انجام می شد. شرکت گوستاو ایفل طراحی و ساخت این برج رو رو دوش داشت و نام برج هم از نام مالک این شرکت گرفته شده. این برج آهنی ارتفاع ۳۲۴ متری و وزن ۱۰۱۰۰ تنی داره و با سالی ۷ میلیون بازدید کننده از پربازدیدترین جاذبه ها هستش. ساخت این برج ۲ سال و ۲ ماه و ۵ روزطول کشید و در اول قرار بود که فقط به مدت ۲۰ سال پا برجا باشه.

کلیسای نوتردام پاریس | فرانسه

نوتردام، کلیسای جامع کاتولیکه که به عنوان محلی رسمی واسه اسقف بزرگ پاریس ساخته شده. این بنای باشکوه ۱۳۰ متر طول، ۴۸ متر عرض و ۳۵ متر ارتفاع داره، این کلیسا در سال ۱۶۳۱ ساخته شد اما بعد از اونم مرتب مورد ساخت و بازسازیای دوره ای قرار گرفت بطوریکه در سال ۱۳۴۵ مثل ساختمون فعلی این کلیسا شد. این ساختمون یکی از ظاهری ترین ساختمانای دنیا و پاریسه و به عنوان یکی از بهترین نمونه های ساختمون گوتیک فرانسوی شناخته می شه.

برج خلیفه | امارات

برج خلیفه دبی، آسمون خراش ۸۳۰ متری بزرگترین سازه و یکی از ظاهری ترین ساختمانای دنیاس. این ساختمون بوسیله آدریان اسمیت طراحی و در طرح اون از شکل یه جور گل الهام گرفته شده. ساخت این بنا در سال ۲۰۰۴ شروع و در ۲۰۰۹ تموم شد و در ۲۰۱۰ به طور رسمی به عنوان بخشی از پروژه داون تاون دبی گشایش شد. در ۱۶۳ طبقه این ساختمون، هتلا و خونه های زیادی هست .

برج شارد | انگلیس

برج شارد آسمون خراشی ۳۰۹.۶ متری و ۹۵ طبقه در لندنه که ساخت اون در سال ۲۰۰۹ شروع و در سال ۲۰۱۲ تموم شد. این برج پروژه دولت قطر و گروه املاک سلار بود و حمد ابن جاسمنخست وزیر قطر اون رو گشایش کرد. طراحی این برج به شکل یه مناره س که از داخل رودخانه تیمز نمایان شده.این ساختمون ۱۱,۰۰۰ پانل شیشه ای و ۵۶,۰۰۰ متر مربع نمای شیشه ای داره و موادی که واسه ساخت اون استفاده شده قابل بازیافت هستن، در این برج خونه های مسکونی، هتل، اداره و گالریای مختلفی هست.

۱۰ مسجد زیبای جهان

قلعه های دیدنی لهستان

الی گشت جهانگردی معماری