شهریور ۲۹, ۱۳۹۹

ساختار تشکیلاتی داعش

ابراهیم عواد ابراهیم البدری یا همون ابوبکر البغدادی تصمیم گیرنده اول و آخر در سازمان داعشه. پس از اون، ابوعبدالله البغدادی معاون اون جای می گیرد. هم اینکه فضل احمد عبدالله الحیالی (ابومسلم العفری الترکمانی) معاون رئیس سازمان داعش در عراقه که نفر سوم در این سازمان به حساب می رود.

ساختار اداری داعش در شش شورای جور واجور تقسیم شده که هر کدوم رو یه افسر قبلی ارتش عراق مدیریت می کنه. این شوراها یعنی:

۱ـ شورای نظامی: ریاست این شورا رو ولید العلوانی (ابواحمد العلوانی) بردوش داشته و شامل سه عضوه. این ادما از طرف خلیفه داعش تعیین شده و ماموریت شون نظارت بر عملیات نظامی داعشه.

۲ـ شورای دفاعی ـ امنیتی و اطلاعاتی (یا کمیته امنیتی شرعی): ریاست این شورا بردوش ابوعلی الانباری عراقی تباره؛ کسی که معاون البغدادی در سوریه هستش و نقشی تعیین کننده در سازمان داعش داره. بخشی از ماموریت اون تامین امنیت خلیفه البغدادیه که زیرنظر اون برنامه ریزی می شه. اون اطلاعات رو از منابع جور واجور جمع آوری کرده و براساس اون دستورات صادر می شه.

۳ـ شورای قضایی: ریاست این شورا رو ابومحمد العانی عهده داره. ماموریت این شورا نظارت به همه مسائل شرعی و قضایی مربوط به «دولت اسلامی» است.

۴ـ شورای مرکزی: ابو ارکان الامیری که عراقی تباره، ریاست شورای مرکزی رو بردوش داره. این شورا دارای ۱۱ عضوه که خلیفه البغدادی اونا رو تعیین می کنه و کارش نظارت به همه امور سازمان داعشه.

۵ ـ شورای مالی: ریاست این شورا رو موفق مصطفی محمد الکرموش عراقی نسل عهده داره.

۶ ـ شورای رسانه ای: ابوالاثیر عمر العبسی که اون هم عراقی تباره، رئیس این شوراست و تعدادی از کارشناسان بخش رسانه و شبکه های اجتماعی و تبلیغاتی با اون همکاری دارن.

وزارتخانه ها

داعش به موازات تشکیل این شوراهای شش گانه، تعدادی وزارتخانه تاسیس کرده که وظایف اجرایی رو بردوش دارن. در راس هر کدوم از اینا یه وزیر قرار داره. نکته خیلی مهم این که وزارتخانه ها بعد از ریاست البغدادی وارد قاموس این سازمان شد؛ چون ایشون اصلاحاتی ریشه ای در ساختار داعش به وجود آورد و واسه خود معاونانی منصوب کرد و وزارتخانه ها رو هم عوض کرد و اونا رو به صورت شوراهایی تخصصی درآورد. قبل از ابوبکر البغدادی، ابوعبدالله البغدادی سال ۲۰۰۹ اعلام حکومت کرد و این کار از سال ۲۰۰۶ دومین بار بود.

استانداران

البغدادی عوضش حدود ۱۵والی یا استاندار واسه مناطق جور واجور معرفی کرد که هریک به صورت جداگونه استانی رو اداره می کنه. ازجمله:

۱ـ استاندار رقه: فردی سوری نسل به نام صبحی فلاحه (ابو محمد العدنانی) است که سخنگوی رسمی این گروه هم هستش.

۲ـ استاندار بغداد: احمد عبدالقادر الجزاع (ابومیسره) عراقی نسل.

۳ـ استاندار صلاح الدین: فردی به نام وسام عبد زید الزبیدی (ابو نبیل). عراقی تباره. تازگیا خبرهایی از کشته شدن اون منتشر شده یا می گن به لیبی رفته.

۴ـ استاندار کرکوک: فردی عراقی نسل به نام عبد نایف الجبوری (ابو فاطمه).

۵ ـ استاندار مرزها: فردی به نام رضوان خواهان حسین اسماعیل الحمدونی (ابوجرناس).

۶ ـ استاندار جنوب عراق و فرات میونه: فردی عراقی نسل به نام احمد محسن خلف الجحیشی (ابوفاطمه).

۷ـ استاندار حلب: فردی سوری نسل به نام عمر العبسی (ابو اثیر العبسی) که خبرهایی نشون دهنده برکناری اون در سال گذشته منتشر شد.

۸ ـ استاندار دمشق: فردی عراقی نسل به نام ابوایوب.

۹ـ استاندار دیرالزور: فردی عراقی نسل به نام حاجی عبدالناصر.

۱۰ـ استاندار حمس و بادیه: فردی به نام ابویحیی العراقی.

۱۱ـ استاندار الحسکه: فردی به نام ابواسامه العراقی.

۱۲ـ استاندار نینوا: فردی ناشناس چون هنوز معلوم نیس خلیفه داعش بعد از برکناری عدنان لطیف حامد السویداوی کی رو جانشین اون کرده. اون استاندار الانبار بود که کشته شد.

فرماندهان نظامی

دور و بر بغداد رو تعدادی از فرماندهان نظامی محاصره کردن که مهم ترینشون عبارتند از:

طارخان باتیراشفیلی یا همون عمر چچنی، وهیب شاکر الفهداوی (ابو وهیب)، لاوادریم موهسکری آلبانیایی نسل که به ابوعبدالله الکوزویی معروفه. ابوخطاب الکردی عراقی نسل که جنگ در عین العرب یا کوبانی رو رهبری می کرد. ابو حذیفه الیمنی، ابوعمر (بکسور) عراقی. احمد ابوسمراء آمریکایی ـ سوری نسل. ترکی البنغلی البحرینی (ابوهمام الاثری) که یکی از فرماندهان معروف و نظریه پردازان سازمان داعش مخصوصا بعد از کشته شدن عثمان آل نازحه. دیگه فرماندهان معروف این سازمان یعنی: عبدالله المشهدانی عراقی نسل کسی که می گن مسئول انتقال جنگ جویان عرب و استشهادیا بوده. بشار اسماعیل الحمدانی، مسئول پیگیری پرونده اسرا، عبدالواحد خضیر احمد مسئول امنیت عمومی، ابوعمر الترکمانستانی و طاهر بن طاهر بین الفالح العونی الحرزی تونسی که پنتاگون اعلام کرد اون تو یه حمله هوایی به موصل کشته شده. اون یکی از متهمان قتل سفیر آمریکا در بنغازیه.

سپاهیان خلیفه

با شروع حملات اتحاد بین المللی ضدداعش در سوریه و عراق، رهبری این گروه ساختار سازمانی خود رو در سوریه به شش ایالت تقسیم کرد که ارتش هر ایالتی واسه خود استقلال در اراده کردن داشت. اینطوری داعش دارای چند ارتش متفاوت در نقاط جور واجور به این توضیح شد:

۱ـ سپاه رقه: بزرگ ترین ارتش داعش در سوریه که تعداد جنگ جویانش به ۱۱ هزار نفر می رسه و فردی سوری نسل به نام علی الحمود ملقب به علی موسی الشواخ (ابولقمان) فرماندهی اون رو بردوش داره. الحمود قبلا در سوریه زندانی بود و یکی از رهبران گروه های مخالف در این کشور به حساب می رفت. در استان رقه تعدادی از بزرگان سازمان داعش هستن که یکی از اونا عبدالله الشوخ سوری و توباد البرج العبد الهادی عراقیه که مسئولیت پرونده عشایر رو بردوش داره. ابوعبدالرحمان السهو (مسئول امنیتی)، ابوحمزه الریاضیات (مسئول امنیتی)، ابوحسن الفراتی (مسئول امنیتی)،ابو احلام الانباری (فرمانده) و ابوعقبه الجزراوی.

۲ـ سپاه حلب: با حدود ۱۱ هزار نیرو که ابواسامه التونسی اون رو هدایت می کنه. ایشون در شهر الباب در حومه حلب زندگی می کنه. بجز اون حسان عبود السرمینی هم فرمانده گردان قبلی داوود یکی از فرماندهان همین سپاهه.

۳ـ سپاه دیرالزور: با حدود ۹۰۰۰ نیرو که بوسیله احمد المحمد العبید (ابودجانه الزر) رهبری می شه.

۴ـ سپاه ولایت حسکه: با حدود ۶۰۰۰ نیرو که می گن عبدالمحسن الزغیلان الطارش که یکی از فرماندهان برجسته داعشه، رهبری اون رو بردوش داره.

۵ ـ سپاه حمص: با حدود ۴۰۰۰ نیرو به رهبری ابوطلحه الالمانی که خواننده رپ بود. در گذشته محمدحسین حمید این سپاه رو مدیریت می کرد و در یکی از جنگا کشته شد.

۶ ـ سپاه دمشق: با حدود ۱۵۰۰ نیرو.

فریب داعشیا با مانکن!+عکس

جوآنا پالانی؛ دختری که داعش واسه سرش جایزه گذاشت+عکس

داعش