مهر ۳, ۱۳۹۹

زیباترین معابد تایلند

معابد دیدنی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در تایلند است که مطمئنا کنجکاوی هر کسی رو برانگیخته می کنن.

اگه شما هم جزو اون دسته از آدمایی هستین که دوست دارن در مورد مذاهب موجود در جهان اطلاعاتی داشته باشن بهتره سری به تایلند بزنین. این کشور پر از معابد بودایی مختلفه که قدمت خیلی از اون ها به قرن ها پیش بر می شه.

بیشتر معابدی که در تایلند به چشم می خورند از چوب، سنگ و حتی بطری نوشابه بازیافت شده ساخته شدن. هنوزم بازدید از این معابد حس صلح و آرامش رو در بازدید کننده القا می کنه. اگه به اندازه کافی خوش شانس باشین تا بتونین همه مکان ها رو مورد بازدید بذارین، می تونید از همه مناظر قشنگتر و چشم نواز لذت ببرین.

در این مقاله با ما همراه شید تا ۱۰ مورد از معابد قشنگتر و چشم نواز در تایلند رو با هم مرور کنیم.

  1. محراب حقیقت(Sanctuary of Truth):

معابد دیدنی تایلند,محراب حقیقت-sanctuary_of_truth

محراب حقیقت در پاتایا معنی جدیدی به این کشور بخشیده. حکاکی های ظریف و قشنگتر در اون باعث شده هر ساختاری از چوب پوشش زیبایی داشته باشه. این حکاکی های قشنگتر با دکوراسیون بودایی و هندی پوشش داده شده. این معبد یکی از معابد تازه ایه که در این کشور ساخته شده و روند ساخت اون هنوز ادامه داره.

ساخت این معبد از سال ۱۹۸۱ شروع شده و قراره تا سال ۲۰۵۰ تکمیل شه. هدف از ساخت این معبد ارج گذاشتن به ارزش های سنتی زمین، علم و فلسفه شرق با آموزش دادن مسئولیت پذیری،تفکر، رابطه سازنده با دنیا و آدم هاست.

  1. معبد Wat Phra That Lampang Luang:

این معبد یکی از مقدس ترین معابد در تایلند حساب می شه و میزبان رشته مویی از بوداست. هم اینکه بیشتر افراد اون رو بهترین نمونه از معماری لانا(Lanna) می دانند. این معبد واسه قرن سیزدهمه و منار مخروطی و گنبدی شکل داره.

ارتفاع این گنبد به بیشتر از ۴۰۰ متر می رسه. در حالیکه بیشتر معابد مدرن شده شدن این معبد شکل و ساختار اصلی خود رو حفظ کرده. بخاطر این بازدید از اون خالی از لطف نخواد بود.

  1. معبد یه میلیون بطری:

معابد دیدنی تایلند,معبد یه میلیون بطری-temple_of_a_million_bottles

معبد یه میلیون بطری که در زبون تایلندی ها با عنوان Wat Pa Maha Chedi Kaew شناخته می شه یکی از معابد معمولی در تایلند نیس. این معبد منحصر به فرد ترین معبدیه که در تایلند پیدا می کنین.

در ساخت این معبد از ۱.۵ میلیون بطری بازیافت شده استفاده شده. این بطری ها در دستشویی ها هم مورد استفاده قرار گرفته. بیشتر از بطری های سبز و قهوه ای واسه ساخت اون استفاده شده. این بنا حدود ۲۰ ساختمون داره که در برگیرنده اتاق هایی واسه عبادت و برج آب هستن.

  1. معبد بودای زمردی(Emerald Buddha):

معبد بودای زمردی ممکنه به غلط نامگذاری شده باشه چون تنها نکته مشترکی که بین این معبد و بودا هست رنگ سبز اون هستش. بودای ۶۶ سانتی متری از یشم یا جید ساخته شده.

هنوزم این گزینه در معبد نگهداری می شه و افراد احترام خاصی واسه اون قائل هستن. قدمت بودا به قرن پانزدهم بر می شه. در طول چند قرن، بودا به معابد مختلفی در تایلند منتقل شده.

  1. معبد Wat Mahathat، سوکوتای:

معابد دیدنی تایلند,معبد Wat Mahathat

این معبد در پارک تاریخی سوکوتای در شمال تایلند واقع شده و یه معبد باستانی حساب می شه. این معبد یکی از مهم ترین و جذاب ترین معابدی است که در پارک پیدا می کنین.

بعضی از ۱۶۸ مجسمه شاگردان بودا با دستان گره زده تزیین شده که شامل اثار واسه بوداست. یه بودای بزرگ که در حالت نشسته قرار داره رو می توان در تالار اصلی پیدا کرد. این در حالیه که بودای بزرگ وایس تاده در نزدیکی اون قرار داره.

  1. وات آرون(Wat Arun):

وات آرون به عنوان معبد سحر شناخته شده اما می توان اون رو خیلی راحت به عنوان معبد شکوه شناخت. این معبد، در کنار رودخانه Chao Phraya در بانکوک قرار داره و بسیار چشم نوازه.

این معبد یکی از نشونه های اصلی تایلند حساب می شه و با نور خورشید بر زیبایی اون اضافه می شه. سبک خمر برج که با سفال های رنگی پوشیده شده زیر نور خورشید می درخشد. ساختمون های دور و بر در سفال و صدف بیشتری فرو رفته.

  1. Wat Chaiwatthanaram:

معابد دیدنی تایلند,4-wat_chaiwatthanaram

این معبد یکی از مجتمعای بزرگ در آیوتا(پایتخت باستانی تایلند) است. این معبد به خاطر ارج گذاشتن به مادر پادشاه ساخته شد و یکی از مکان های پربازدید در آیوتا حساب می شه.

معبد Wat Chaiwatthanaram در کنار رودخانه Chao Phraya واقع شده اما منظره زیبای رودخانه نمی تونه با زیبایی معبد رقابت کنه. طرح این معبد واسه قرن هفدهمه.

  1. Wat Phra That Doi Suthep:

معابد دیدنی تایلند,3-wat_phra_that_doi_suthep

این معبد یکی از معابدیه که به هنگام سفر به چیانگ مای باید از اون بازدید کنین. معبد Wat Phra That Doi Suthep یکی از مقدس ترین معابدیه که در شمال تایلند واقع شده و معمولا بیشتر افراد اون رو با نام Doi Suthep می شناسن.

این معبد حدود ۱۵ کیلومتر از چیانگ مای فاصله داره و یکی از صومعه های بودایی در حال کاره که در قرن چهاردهم ساخته شده.

بالای معبد با یه مناره طلایی مخروطی شکل تزیین شده و با زیارتگاه ها و نقاشی های دیواری محاصره گشته.

  1. معبد بودای خمیده(Reclining Buddha):

معابد دیدنی تایلند,معبد بودای خمیده-temple_of_the_reclining_buddha

معبد بودای خمیده در بانکوک با بیشتر از ۱۰۰۰ تصویر میزبان بزرگترین مجموعه از بوداها در تایلنده. در این معبد می توان بودای خمیده رو پیدا کرد که ۴۵ متر درازا داره. این معبد در نزدیکی Grand Palace ساخته شده و به عنوان یکی از بهترین معابد سلطنتی در نظر گرفته می شه.

وات پو یکی از قدیمی ترین معابد بانکوک است و زادگاه ماساژ تایلندی حساب می شه. دیواره های اون با کتیبه هایی از موضوعات جور واجور تزیین گشته.

  1. معبد سفید(White Temple):

معابد دیدنی تایلند,معبد سفید-white_temple

این معبد جزو جدیدترین معابدیه که در تایلند ایجاد شده. طراح این معبد هنرمندی به نام چالرمچایی کوزیتپیاتات بوده و ساخت اون در سال ۱۹۹۷ اغاز شده. این معبد یادآور قلعه افسانه ایه که با برف پوشیده شده.

یکی از جلوه های زیبایی که در این معبد به چشم می خورد پلی به نام چرخه تولده. در سرتاسر پل، دروازه آسمون (Gate of Heaven) هست. بیشتر افراد می گن که در این دروازه دو موجود قرار گرفته که سرنوشت مردگان رو مشخص می کنن.

تور نوروزی تایلند و پاتایا

بهترین جاهای دیدنی بانکوک

اختصاصی تور تایلند جهانگردی معبد