مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

زیباترین فیلم‌های عاشقانه

بعضی وقتا دیدن یه فیلم عاشقانه خوب می تونه بهترین پیشنهاد بر هر کسی باشه اما انتخاب در میان فیلمای عاشقانه در سطح سینمای جهان انتخاب سختیه، اما بعضی از این فیلما سال هاست که در خاطرات مخاطبان جهانی موندگار شدن و هر گاه حرف از عشق به میان میاد، از این فیلما نامی برده می شه. این هشت فیلم که در این گزارش به معرفی اون پرداختیم از بهترین و تاثیرگذارترین فیلمای عاشقانه سینمای جهان هستن؛ فیلمایی که در خیلی از مجلات، سایتای معتبر و نظرسنجیا رتبه اول رو به دست آوردن.

کازابلانکا

سال ۱۹۴۲ و با کارگردانی مایکل کورتیز، راوی ماجرای عاشقانه ای در گیرودار جنگ جهانی دوم شد. کازابلانکا با هنرنمایی دو هنرپیشه نامدار تاریخ سینما همفری بوگارت و اینگرید برگمن درخشید و بین ماندگارترین فیلمای سنتی سینما قرار گرفت. کازابلانکا از اون دسته عاشقانه های نایاب در تاریخ سینماست که پس از گذشت ۶۶ سال از زمان ساختش هنوز تازگی و سرحالی خود رو از دست نداده.

راز موندگاری اون رو باید در تبدیل شدن شخصیت هاش به اسطوره جستجو کرد. اسطوره هایی که هر گاه اونا رو نگاه می کنی گویی هنوز زنده ان. هشت نامزدی اسکار و سه جایزه اصلی بهترین فیلم سال، بهترین کارگردانی و بهترین فیلمنامه بخشی از سهم کازابلانکاست.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

بر باد رفته

اگه نام این فیلم رو بزرگترین ملودرام تاریخ سینما بذاریم، زیاد نگفته ایم؛ «بر باد رفته» محصول جاه طلبی جفت و جور کننده بزرگی به نام دیوید آ. سلزنیکه. بزرگ ترین نمایش تاریخ آمریکا بر پرده سینما رو میشه در این فیلم دید. فیلم شدیدا به رمان مارگارت میچل وفاداره و ویکتور فلمینگ، کارگردان فیلم در سال ۱۹۳۹ اون رو بی هیچ کم و کمبود به نمایش گذاشته.

بر باد رفته یادگار روزای طلایی هالیووده. ملودرامای بزرگ همیشه پس زمینه های بزرگ دارن و چه پس زمینه ای بزرگتر از وقایع خونبار جنگای داخلی آمریکا. نامزدی ۱۳ اسکار و دزدیدن هشت جایزه اصلی بخشی از عظمت بر باد رفته رو به معرض نمایش میذاره. فیلم تا آخر ماه مه ۱۹۴۱، بیست میلیون دلار فروش کرد و جزو موفق ترینای تاریخ سینما در گیشه شد.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

سابرینا

یکی از لطیف ترین ملودرامای تاریخ سینما، اثر فوق العاده های از بیلی وایلدر که در سال ۱۹۵۴ جلوی دوربین رفت. طلسم فیلم امروز هم به همون قوت گذشته. فیلم با زیبایی تموم طراحی شده و اَدری هیپبورن بازی مسحور کننده ای داره. فیلم سرشارت از برازندگی و جذابیته. یه درام عاشقانه که یواش یواش زیر پوست تون تزریق می شه و شما رو قلقلک میده. حضور همفری بوگارت بداخلاق در کنار ویلیام هولدن سرحال و شوخ هم به فیلم جلوه ای خاص بخشیده. نامزدی شش جایزه اسکار و کسب اسکار از جمله موفقیتای این فیلمه. «سابرینا» رو باید جزو آثار موندگار وایلدر به حساب بیاریم.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

بلندهای بادگیر

اقتباسی از رمان امیلی برونته، نویسنده شهیر انگلیسی که در سال ۱۹۳۹ مقابل دوربین ویلیام وایلر – که بعدا با «بن هور» به بالاترین درجه معروفیت و افتخار رسید – رفت. بسیاری عقیده دارن همزمانی پخش این فیلم با «بر باد رفته» اون رو به شکست خورده بزرگ اسکار تبدیل کرد. این عشق تراژیک دوره ویکتوریایی با فیلمبرداری مشکی و سفید و اسکاری گرگ تولند روی پرده کاری دیدنیه. لارنس اولویه ادعا کرد در این فیلم از ویلیام وایلر یاد نمی گیرین چیجوری بازی کنه.

فیلم لحظات به یادماندنی زیادی داره. «بلندیای بادگیر» در ۱۹۵۴، ۱۹۷۰ و ۱۹۹۸ هم بازسازی شده اما هیچ کدوم گیرایی نسخه سنتی وایلر رو ندارن.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

تعطیلات در رم

اثری دیگه از ویلیام وایلر ساخته شده به سال ۱۹۵۳. فیلم پر از لحظات ناب رمانتیکه و بازی فوق العاده گریگوری پک و رادی آلبرت به اون جلوه ای خاص بخشیده. شاید بشه گفت این فیلم بهترین ملودرام فانتزی تاریخ سینماست و ویلیام وایلر مسلط دستانه این فانتزی سنتی رو به تصویر میکشه.

یکی از شاخصهای اصلی ملودرام وایلر بی مرز بودن اون هستش که هر سن و ملیتی رو با خود همراه می کنه و به شبای رم پیوند می زنه. ۱۰ نامزدی اسکار و سه جایزه بهترین بازیگر زن، بهترین فیلمنامه و بهترین طراحی لباس، عیار این ملودرام رو به طور کامل مشخص می کنه.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

رومئو و ژولیت

بسیاری این فیلم رو بهترین اقتباس از تراژدی عاشقانه ویلیام شکسپیر می دونن. فرانکو زفیرلی در این فیلم که در سال ۱۹۶۸ جلوی دوربین رفت خوب لایه های زیرین شاهکار شکسپیر رو کاویده و اون رو به تصویر میکشه.

بالاترین درجه نبوغ زفیرلی در هدایت بازیگرانشه: الیویا هوسی ۱۷ ساله و لئونارد ویتینگ ۱۵ ساله تحت رهبری اون بهترین بازیای خود رو در نقش اسطوره های عشق و معصومیت به نمایش می ذارن. داستان سنتی شکسپیر با فیلمبرداری نورانی دی سانتیس و موسیقی نورانی و سوزناک نینو رونا در این فیلم جلوه ای دیگه پیدا کرده. فیلم نامزد چهار جایزه اسکار و برنده دو جایزه واسه فیلمبرداری و بهترین طراحی لباس شد.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

داستان عشق

به خاطر اقتباسای زیادی که بعدا از این فیلم شد، امروز داستان اون نخ نما به نظر می رسه اما در زمان خود غوغایی به پا کرد. این اثر جزو اون دسته آثاریه که از کتابش بهتر شد.

موسیقی فوق العاده فرانسیس لای بعدا از خود فیلم هم مشهورتر شد، که تنها اسکار فیلم به اون تعلق گرفت. «داستان عشق» که سال ۱۹۷۰ بوسیله آرتور هیلر کارگردانی شد، از اون دسته ملودرامای تراژیکه که تموم تلاش اش جاری ساختن اشک بیننده س و درسته که در این کار موفقه.

کارگردانی هوشمندانه و دقیق آرتور هیلر، داستان اریک سیگل رو روح تازه ای بخشید و توجه اون به جزییات و هدایت خوب بازیگران، اثر قابل قبولی رو مقابل دیدگان مخاطب قرار داد. «داستان عشق» با هنرنمایی رایان اونیل و الی مک گراو نامزد هفت جایزه اسکار شد.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

دختر خداحافظی

«دختر خداحافظی» یه کمدی عاشقونه گرم و کم مثل با فیلمنامه فوق العاده رسیدن سایمونه که انگار بالاترین درجه گفتگونویسی و درگیری شخصیتا در اون اتفاق میفته. فیلم یه ملودرام موقعیته و داستان انسانایی که شرایط اجباری موجب برگشت اونا به زندگی می شه.بازی مارشا میسون و ریچارد دریفوس بی نظیره. فیلمنامه و بازیا اونقدر قویه که کارگردانی کم مشکل هربرت راس کمتر به چشم میاد. این فیلم در سال ۱۹۷۷ نامزد پنج جایزه اسکار شد که دریفوس جایزه بهترین بازیگر مرد رو از اون خود کرد.

8فیلم عاشقانه ای که باید ببینین!

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

عشق مطالب باحال روز