مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

زیباترین جاذبه های گردشگری اروپا

اختصاصی آلامتو ؛ یه چند وقت پیش در مقاله ای با عنوان “دیدنی ترین مکانای اروپا” شروع به معرفی ۱۰ جاذبه برتر گردشگری اروپا کردیم امروز در ادامه این مقاله می خوایم لیست ۱۰ تایی جاذبه های گردشگری اروپا رو کامل کنیم.

لوور، پاریس

پس شما به سفری مذهبی واسه دیدن نقاشی مونا لیزا رفته اید و در آخر فهمیدین که دیدن اون خیلی هم شوکه کننده نیس… بهترین بخش موضوع اینه که حالا می تونین باقی روز خود رو با گم شدن (هم در معنی فیزیکی و هم استعاریِ اون) در هزارتویِ تالارهای زیادِ یکی از بهترین موزه های جهان بگذرونین.

آنقدری هنر در موزۀ لوور پیدا میشه که اگه واسه هر اثر حتی یه دقیقه هم وقت بذارین (البته اگه یه وقتی رو که به تشویق نمای خود ساختمون می گذرونین از یاد ببرم) حدود ۲۴ روز زمان میبره تا بتونین تموم این آثار رو تماشا کنین.

ارویّتو، ایتالیا

واسه هر کسی که از ایتالیای مرکزی بازدید می کنه، بازدید از این مکان یه بایدِ مطلقه. این دهکدۀ کوچیک در موقعیتی سست بروی یه فلات سنگی و محکم در منطقه آمبریا بنا شده. این منطقه در نظر من تجربۀ واقعیِ ایتالیاست.

راه باریکهای فرسوده، جاده های سنگ فرش شده، ساختمانای قشنگتر و رنگای خاکی، که تمومشون با صدای زنان سن بالا ایتالیایی که لپای نوادگان خود رو میکشن، قاطی شده ان. میتونم رو راست بگم که این یکی از قسمتای مورد علاقه من در کل اروپاست.

این دهکده از راه تلکابینی که ایستگاه اون در کنار ایستگاه قطار قرار داره، قابل دسترسیه. وقتی که از راه این تلکابین بالا رفتید، می تونه خیلی راحت در تموم دهکده قدم بزنین و به دیدن منظره های قشنگتر و بکرِ ییلاقات دور و بر بپردازید که تاکستانا، درختای میوه، کلیساا و صومعه های قدیمی رو در خود جای دادن. علاوه بر اینا، یه کلیسای جامع به نسبت جذاب و گیرا که واسه قرن چارده هست هم در این مکان قرار داره و یه سری از تونلای زیرزمینی، گذرگاها، خندقا و سردابایی هم اینجا هستن که در اعماق صخرۀ پائینی خود داهات ساخته شدن و به نام “شهر زیرزمینی” شناخته می شن. به خاطر میانگین سن بسیار بالایِ ساکنین چروک خوردۀ ارویتو (در اونجا همه واقعا، به درستی پیر هستن)، راه حلای زیادی واسه مواقع اضطراری (مثل باجهای تلفن) در سراسر دهکده تعبیه شدن.

سانتورینی، یونان

من واقعا واسه الاغای درون سانتورینی متاسفم. اونا وظیفه بدِ حملِ صفی تموم نشدنی از توریستا به بالای دامنۀ یه صخرۀ واقعا بزرگ رو بر دوش دارن. چون که این مکان، یه کانون داغ توریستی به حساب می اید (من معمولا از اینجور جاها متنفر هستم) با اینحال در این مورد می خوام از دردسر کنار اومدن با توریستای دیگه بیخیال شم، چون که سانتورینی واقعا بی نظیره. این جزیرۀ یونانی، که شکلی مشابه با هلال ماه داره، باقیماندۀ یه جزیرۀ تقریبا قرینه س.

یکی از بزرگترین فورانای آتشفشون که در طول تاریخ آدمی ثبت شده (و به نام مینوان شناخته می شه) حدود دویست و پنجاه سال پیش، این جزیره رو تیکه تیکه کرده. بله، این راسته که بیشتر این جزیره از بین رفته!

دلیلی که پشتِ رنگ مشکیِ شنای معروف ساحلای سانتورینیه، همین فعالیتای آتشفشانیه. یکی از جذابیتای این جزیره، شهر باستانی اُویا در سمت شمال غربی اون هستش. این شهر به خاطر سقفای آبی و گنبدی شکل، خونه های سفید رنگ و هم اینکه مزیت تماشای غروبای افسانه ای معروفه.

دیدن این غروبا خود به تنهایی دلیل کافی واسه اومدن به این جزیره س. اگه به این جزیره رفتید، لفتش ندین و خیلی سریع به جمع توریستای مشتاقی ملحق شید که در شروع شامگاه جمع می شن تا از آخرین ساعتای خورشید لذت ببرن که به آرومی به درون قسمت جنوبی دریای اژه فرو میره.

بورن، ایرلند

یه قطعه زمین چیجوری به نظر می رسید اگه که مردم از کاشت محصول، درخت و چمن در اون دست بر می داشتن، و بعد از اون تصمیم می گیرفتند که به جای اینا در اون سنگ پرورش بدن؟ جواب این سوال رو میشه در منطقه ای در ایرلند به نام بورن پیدا کرد.

عنوان “بورن” از کلمۀ ایرلندی بویرین سر گرفته که به معنی “سنگ بزرگ” است… تعجب کردین که به چه دلیل اینجور اسمی روی اون گذاشته ان؟ دلیلش اینه که این منطقۀ دهاتیِ واقع شده در ایرلندِ شمال غربی، بیشتر از سنگ تشکیل شده تا خاک.

من هیچ ایده ای در مورد این ندارم که کشاورزان در این منطقه چیکار می کنن وقتی که اکثریت زمین اونا رو سنگای بزرگی اشغال کردن. در بورن، مردم مانند تموم قسمتای دیگهِ ایرلند بسیار گرم و صمیمی هستن.

جاده های این منطقه هم اونقدر باریک هستن که هر بار از کنار ماشین دیگری عبور می کنین چندین تار موتون سفید می شن. تعدادی مکان دیدنی هم اینجا هست که همه بسیار به یاد موندنی هستن و شامل صخره های افسانه ای موهر، دهکدۀ کوچیک دینگل که موسیقی در اون جریان داره، می شن.

بورن مکانیه که می تونین در اون به پیاده وری در مسیرای باریک، صعود از تخته سنگای قدیمی، گشت و گزار در زمینای پر از گاو و رقصیدن با موسیقی عالی ایرلندی بپردازید. بورن، بهترین تجربۀ ایرلنده که میشه به دست آورد.

جزیرۀ اسکای، اسکاتلند

در اسکاتلند، شمالی ترین جزیرۀ هربراید مرکزی، یه مکان بسیار خوش منظره، غیر حاصلخیز و کنترل نشده. این جزیره، واسه کمپ زدن و پیاده روی فوق العاده س و تعدادی از درگیرکننده ترین منظره های موجود در تموم انگلستان رو در خود جای داده.

اسکای هم اینکه توانایی تقریبا منحصربفردی داره، این جزیره کاری می کنه که ساکنین اون همیشه طوری به نظر آیند که انگار تازه از خواب بیدار شدن و از تخت خود بیرون اومده ان. اسکای بسیار بادخیزه، به درستی، واقعا، شدیدا بادخیزه؛ حتی در تابستون (که معلوم نیس در اسکاتلند وجود خارجی داشته باشه یا نه، و هنوزم بر سر اون بحثه).

علاوه بر این، دو جاذبه در این جزیره وجود دارن که اون رو از “بسیار دیدنی” به “واقعا عالی” تبدیل می کنن:

” پیرمرد اِستور” نام قله سنگیه که بر قسمت جنوبی تروتِرتیش پِنینسولا مسلط شده. شما می تونین این قله رو از کیلومترا دورتر ببینین و اگه که مراقب باشین حتی می تونین تا پای اونم بالا برید (سنگای لق بسیار و شیب بسیار تند مشکلاتی هستن که در صعود با اونا روبرو میشین)، که چشم اندازی که در اون بالا دارید واقعا به زحمتش می ارزه. اگه کمی شانس بیارین، این ابرهای کم ارتفاع هم بر این مکان سایه می افکنند و  در نتیجه فضای عالی تری واسه شما خلق می شه. از این مکان در بسیاری فیلما به عنوان یه مکان فیلمبرداری استفاده شده که آخرین اونا هم پرامِتِئوس، اثر ریدلی اسکاته.

گلن افسانه ای یه منطقه کوچیک در حومه های یو-ایگه که تا حد زیادی جادویی به نظر می رسه، البته طوری ترسناک هم هست. تعدادی تپۀ مارپیچ با شکلای عجیب و غریب، درختای پیر و پیچ دار، و تلا و دایره هایی از سنگ، همه باعث می شن که این مکانِ ایده آل یه جادوگر باشه (طبق افسانه ها اگه که شما تحت تاثیر نورای جن و پری به داخل یکی از این دایره های سنگیِ جن و پری کشیده شید، همانجا زندانی میشین و تا ابد از رقص اونا در خلسه هستین).

بدیش اینه من تنونستم جن و پری، یا حتی نور ترسناکی رو ببینم، اما با اینحال گلن یه تجربۀ واقعا به یاد موندنی هستش و عکسای بسیار منحصر بفردی هم میشه در اون گرفت.

لیست زیباترین جزایر و سواحل اندونزی

۲۰ جاذبه گردشگری برتر آسیا

اختصاصی تور ایتالیا تور فرانسه جاذبه های گردشگری اروپا جهانگردی