شهریور ۲۸, ۱۳۹۹

زیباترین آبشارهای جهان

آبشارها شک نداشته باشینً جزئی از عجایت طبیعی کره زمین هستن. در این مطلب می خوایم شما رو با تعدادی از زیباترین آبشارهای جهان آشنا کنیم که حتی دیدن تصاویر اونا هم نفس گیره. هرچند اگه از نزدیک اونا رو مشاهده کرده و صدای ریزش صدها تن آب رو بشنوین، شک نداشته باشینً احساسی به طور کامل متفاوت دارین.

آبشار ویکتوریا، زیمباوه

آبشار ویکتوریا یا Mosi-oa-Tunya آبشار بی نظیریه که در مرز کشور زیمباوه با زامبیا قرار گرفته. آب رودخانه زامبزی در خطی مستقیم به ارتفاع ۱۰۸ متر به پایین سرازیر می شه. پهنای این آبشار ۱۷۰۸ متر هستش؛ در نتیجه اندازه آبی که ریزش می کنه بسیار بالا بوده و از کیلومترها دورتر هم صدای آب قابل شنیدنه.

آبشارهای ایگوئازو، آرژانتین

این آبشارها در مرز دو کشور آرژانتین و برزیل قرار گرفتن. ارتفاع اونا خیلی بلند نبوده و حدود ۸۷ متره؛ اما از چشم انداز بسیار تاثیر گذاری بهره مند هستن. در واقع ایگوآزو از ۲۷۵ آبشار کوچیک تشکیل شده که به شکل نعل اسب قرار گرفته و تقریبا ۲۷۰۰ متر وسعت دارن.

Iguazu-Falls-600x579

آبشار آنجل، ونزوئلا

این آبشار بلندترین آبشار جهان هستش که از ارتفاع ۹۷۹ متری به پایین سرازیر می شه. بازدیدکنندگان پارک ملی کانایما (Canaima)که از راه یونسکو حفاظت می شه، از این آبشار هم دیدن می کنن. نام این آبشار برگرفته از نام خلبان آمریکایی، جیمی آنجله که اونو کشف کرد.

آبشارهای کایتور(Kaieteur)، گویان

این آبشارها از ارتفاعی برابر ۲۲۶ متر بهره مند بوده و بعد به آبشارهای کوچیک زیادی تقسیم می شن. این منطقه توریستا رو از اقصی نقاط جهان رو به سمت خود جذب می کنه. مخصوصاً اونایی که عاشق سفر در میان طبیعت بکر و حیات وحش هستن؛ چون که این آبشارها در میان منطقه ای خالی از ساکنان قرار گرفته و هیچ دسترسی به مناطق شهری ندارن.

Kaieteur-Fall-600x450

آبشار نیاگارا، مرز آمریکا و کانادا

آبشار نیاگارا شاید معروف ترین آبشار جهان باشه. این آبشار مرز دو کشور آمریکا و کانادا رو مشخص می کنه. این آبشار از دو قسمت تشکیل شده؛ آبشار نعل اسبی که در بخش کانادایی اون قرار گرفته و آبشار آمریکایی که در بخش واسه آمریکا واقع شده. این دو بخش از راه یه جزیره از همدیگه جدا شدن. آبشار نعل اسبی از تأثیرگذاری بیشتری بهره مند هستش؛ چون که جریان آب در این نقطه از ارتفاع ۵۳ متری به پایین سرازیر می شه. این در حالیه که بخش آمریکایی نیاگارا بین ۲۱ تا ۳۰ متر ارتفاع داره.

niagara-falls-600x897

آبشار طلایی(Gull Foss) ، ایسلند

این آبشار خیره کننده در جنوب غربی ایسلند واقع شده. این آبشار ارتفاع چندانی نداره (دو بخش ۲۱ و ۱۱ متری) اما از نظر چشم انداز بسیار زیباست. تو یه نقطه از اون گویی رودخانه Hvítá در شکافی از نظر محو می شه.

آبشارهای پلیتویک، کرواسی

این آبشارها در پارک ملی پلیتویک در کشور کرواسی قرار گرفته. در کل خیلی مرتفع نمی باشن، اما به دلیل تشکیل تعداد زیادی آبشار کوچیک، جذابیت اونا برتری خود رو نشون میده. در این نقطه صدها آبشار بوجود اومده ان که رنگ اونا از بلورین و شفاف تا لاجوردی و آبی فیروزه ای متغیره.

Plitvice-Falls-600x351

آبشار یوسمیت، آمریکا

این آبشار، مرتفع ترین آبشار در آمریکای شمالی هستش. آب از ارتفاع ۷۳۹ متری به سیرا نوادا در ایالت کالیفرنیا سرریز می شه. منبع آب این آبشار برفای ذوب شده؛ در نتیجه گاه گداری در میان جریان رود، مقدار کمی برف هم مشاهده می شه.

Yosmite-Falls-600x750

آبشارهای سودرلند(Sutherland) ، نیوزلند

این آبشارها در ناحیه فیورلند قرار گرفتن. جریان آب این آبشارها از ارتفاع ۵۸۰ متری به پایین سرازیر می گردن؛ طوری که به عنوان یکی از بلندترین آبشارهای جهان شناخته می شن. این مجموعه آبشار سه تایی، چشم اندازی خاص به وجود آورده ان. این آبشارها پس از اینکه دونالد سودرلند در ۱۸۸۰ اونا رو کشف کرد به این نام خونده می شن.

Sutherland-Falls

آبشارهای نوکالیکای(Nohkalikai) ، هندوستان

معنی نام اون در زبون محلی “پریدن از کالیکای” است که اشاره به افسانه‎ ای محلی داره. ارتفاع این آبشار ۳۳۵ متر بوده و بلندترین آبشار کشور هند هستش. هر چند رودخانه تغذیه کننده اون تنها ۲ کیلومتر ادامه داره؛ اما این آبشار جذابیت خود رو حفظ کرده. یه استخر طبیعی در زیر این آبشار بوجود اومده که رنگ آب در اونجا مایل به سبز هستش.

Nohkalikai-Falls-600x450

آبشارهای جذاب و دیدنی در اروپا

آبشار زیر دریایی در جزیره مورشس Mauritius+عکس

آبشار زومیت