تیر ۱۹, ۱۳۹۹

زندگی دخترانِ مدل از نزدیک!

مدل model

اشلی میرز، استادیار دانشگاه نیویورک، جهت تالیف کتابی در مورد زندگی واقعی دخترانِ مدل حتما نباید وارد دنیای نا شناخته اون ها می شد، چون که اون به دلیل حضور کوتاه مدتش در دنیای مد، از نزدیک با این دنیای افسارگسیخته آشنا بود.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، اشلی میرز که رشته جامعه شناسی رو در دانشگاه تدریس می کنه، بیشتر از هرکی از سرگردانی و پریشونی دختران زیبارویی که از سراسر جهان به امید رسیدن به آرزوهای بزرگ به این صنعت می پیوندند، خبر داشت. ایشون در کتابش نوشته که در بیشتر موارد، دختران مدل مبالغ خیلی زیادی رو از جیب خود هزینه می کنن تا بتونن عکسی از خود در مجلات زنونه منتشر کنن.فقط تعداد معدودی از مجلات به مدل های خود پول میدن که مجله مشهور «ووگ» یکی از اون ها هستش. اون ها ۱۵۰ دلار به مدل ها پرداخت می کردن که این رقم حتی گوشه ای از مخارج مسافرت اون ها رو پوشش نمی داد. فرض کنین دختری برزیلی به اروپا اومده و تنها ۱۵۰ دلار دریافت می کنه.

نویسنده کتاب «قیمت زیبایی» به این نکته اشاره می کنه که از اواخر قرن بیستم، صنعت مد و آژانس های مربوطه به یهو با موج وسیع دختران قشنگتر از سراسر جهان روبه رو شده ان و به هم خوردن تناسب عرضه و درخواست باعث افول رو اندازه پرداخت به مدل ها شده. دختران مدل که از کشورای دیگه به امید نقش بستن تصویرشان روی اجناسی با مارک های معروف به مراکز اصلی مد میان، چاره ای ندارن جز اون که ده ها هزار دلار خرج کنن تا هرطور شده در مراکز فوق شانس خود رو آزمایش کنن.

بیشتر این دختر ها اگه خوش شانس باشن تبدیل به «مدلِ پولکی» می شن و کارشون این هستش که به گونه ای طاقت فرسا درزمان ساعات طولانی در مجلات دست دوم و سوم و سایت های بی نام و نشون واسه مبلغی ناچیز ژست بگیرن تا امورات روزانه شون بگذره.

دختران مدل تاریخ مصرف بسیار کوتاهی داشته و این نوع دید در محیط شغلی مد  تقریبا رایجه. نمایندگان آژانس های مدل ساز به دختران بالای ۲۰ سال می می گن: «بگید ۱۹ ساله هستین. کی پاکت شیری رو می خرد که زمان مصرف اون به زودی به سر میاد؛ آنهم وقتی که پاکت های تازه تر شیر هر لحظه وارد بازار می شه.»

این وسط عواملی مثل تنهایی، بی تجربگی، فشار مالی و تحقیر باعث فشار آوردن بر خیلی از دختران مدل شده. برهنه شدن در مجلات مردونه و شرکت در ویدئوهای بینظم از اولین پیشنهاداتیه که با اون روبرو شدن می شن. خطر اعتیاد، مریضی های رفتاری و روانی و حتی تن فروشی هم از جمله ناهنجاری های گسترده س که در دور و بر این شغل هست.

اشلی میرز از تاثیر روانی بسیار قوی رسانه ها روی دختران جوون و خودش می گوید و اقرار می کنه که با اینحال که دانشجوی رشته جامعه شناسی بوده، نتونسته از دامِ رویاهای شغل پر زرق و برق مدل ها فرار کنه و به این ترتیب بود که استادیار دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب «قیمت زیبایی» در سال های اولیه دانشگاه، جذب این صنعت می شه.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

فرادید