مرداد ۱۸, ۱۳۹۹

زندگی خصوصی قوی ترین زن دنیا

آلمانی ها به پای صندوق های رأی رفته ان تا در یکی از مهمترین انتخابات اروپا شرکت کنن. آنگلا مرکل که دو دوره متوالینخست وزیر بوده می خواد واسه سومین بار هم این مقام رو حفظ کنه تا به یکی از چهره های استثنایی این کشور تبدیل شه.  نظر سنجیا از برتری حزب دمکرات مسیحی به رهبری آنجلا مرکل، بالاترین جایگاه بزرگ الان، حکایت دارن. اولین زنی که تونسته در تاریخ آلمان صدراعظم شه اما چیجوری به اینجا رسیده ؟

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: زندگی شخصی و خصوصی آنگلا مرکل همیشه در پشت پرده بوده. اون بر خلاف یه سری های دیگه از همکارانش عادت نداره که خونواده اش ار محافل عمومی بیاره و حتی زیاد با همسرش هم دیده نمی شه. به اون در ۱۲ سالی که به عنوان اولین صدراعظم زن آلمان فعالیت کرده لقب های مختلفی داده ان؛از بانوی آهنین تا قدرتمندترین زن جهان.

آنگلا مرکل که وقتی هیچی از سیاست سر در نمی آورد و در دانشگاه فیزیک و شیمی می خواند در این سالها سه بار ( سالهای ۲۰۱۱، ۲۰۱۲، ۲۰۱۳) از طرف مجلهٔ فوربس به عنوان قدرتمندترین زن جهان انتخاب شده. چیزای زیادی درباره مرکل هست که شاید کمتر کسی شنیده باشه.

وقتی فامیلی عوض شد

آنگلا در سال ۱۹۵۴ به عنوان اولین بچه یه خونواده مذهبی در هامبورگ به دنیا اومد. پدر اون کشیش مسیحی پروتستان  و  مادرش دبیر رشته های لاتین و زبون انگلیسی بود. مدت کوتاهی پس از تولد آنجلا پدر و مادرش آلمان غربی رو ترک کردن و واسه زندگی به آلمان شرقی رفتن. نام کامل اون در اون زمان و تا قبل از ازدواج آنگلا دوروتئا کزنر بود. در کودکی مرکل از بالا رفتن از پله ها وحشت داشت و در زمان تحصیل در دبیرستان همیشه شاگرد اول بوده اون در جوونی آرزو داشت روزی معلم شه ولی این آرزو بوسیله دولت کمونیست آلمان شرقی بر باد رفت. وقتی که وارد دانشگاه شد با همسر اول خود اولریش مرکل دانشجوی فیزیک آشنا شد. این ازدواج در سال ۱۹۸۲ اما به جدایی کشید اما آنجلا نام خانوادگی همسر اولش رو واسه خود نگهداشت و تبدیل به «آنگلا مرکل» الان شد.

کار در رستوران

 گفته می شه اون زمان زندگی در آلمان شرقی واسه تامین مخارج تحصیل خود تو یه رستوران به عنوان کارگر مشغول به کار بوده و پس از جدایی از همسر اولش به آپارتمون کوچیک خود در برلین برمیگرده.   مرکل ، همه مراحل تحصیلی خود رو در شرایط نظام سوسیالیستی تموم کرد و دارای دکترا در رشته های فیزیک و شیمیه.در سال ۱۹۸۱ آنگلا با یوآخیم زاور، استاد شیمی آشنا شد که در سال ۱۹۹۸ با اون به صورت پنهونی ازدواج کرد.

آنگلا فرزندی از دو ازدواج های خود نداره اما همسر فعلی اون دو پسر بزرگ از ازدواج قبلی خود داره. رابطه با اون یوآخیم زاور همیشه مورد بحث بوده. خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشته که پلیس امنیتی آلمان شرقی وقتی به دیدارهای این دو نفر و ناهار خوردن اونا باهم مشکوک شده بود چون هر دو اونا متاهل بودن. بعد از طلاق اونا سالها با هم زندگی می کردن تا با فشار هم حزبی های مرکل در حزب دمکرات مسیحی ازدواج اونا انجام شد.

همسری که دیده نمی شه

زندگی مرکل و همسرش همیشه از دید رسانه های مخفی بوده. یوآخیم زاور کمتر در محافل عمومی در کنار مرکل دیده می شه و اصلا با رسانه های مصاحبه نمی کنه. اون حتی در سال ۲۰۰۵ از شرکت در مراسم تحلیف آنگلا مرکل دوری کرد و ترجیج داد مراسم رو از تلویزیون دانشگاه برلین،محل کارش ببینه. در زمان های خاص و معدودی که اونا با هم دیده می شن آنگلا مرکل خیلی وقتها فراموش می کنه همسرش همراهشه. در سال ۲۰۱۱ وقتی اونا به مراسم دادن مدال در کاخ سفید رفتن مرکل از لیموزین پیاده شد و به سرعت از پله ها بالا رفت. یه مدت زمان برد تا اون یادش بیاد که  یوآخیم زاور رو به سختی تلاش می کرد به اون برسه رو از یاد برده. گفته می شه  یوآخیم زاور اصلا دلش نمی خواهد درگیر کارای همسرش شه و از محافظ و کارای غیر عادی فرار می کنه. بخاطر این دوستانش می می گن اصلا اون رو «آقای مرکل» صدا نکنین!

کیک زردآلو خانوم صدراعظم

می می گن آنگلا مرکل دوست داره از از اون به خاطر پخت نون هاش خاصش تعریف کنن. اون در پخت نون و غذاهای خاصی مهارت داره اما  دوستانش از سوپ سیب زمینی، رولت گوشت و کیک زردآلوی اون تعریف خاصی می کنن و می می گن اون خیلی پختن اونا رو دوست داره. پختن این غذاها بخاطر این به معیاری در وقتی که اون و همسرش می تونن با هم بگذرونن تبدیل شده.

دختر کوچیک هلموت کهل

مرکل، در سال ۱۹۸۹ فعالیت سیاسی خود  رو در حزب تازه تاسیس «حرکت دمکراتیک» که تظاهراتی رو در جهت خواسته های مردم راه اندازی می کرد گسترش داد و در فوریه سال ۱۹۹۰سخنگوی این جنبش شد. این جنبش در همین سال با  مشورت های  مرکل به حزب دمکرات مسیحی آلمان شرقی ملحق شد. در سال ۱۹۹۰ مرکل عضو حزب مسیحی دمکرات شد و در آخر همین سال به عنوان نماینده این حزب وارد مجلس آلمان شد. آنگلا مرکل اما پیشرفت سیاسی خود رو بیشتر از همه مدیون هلموت کهله. در ژانویه ۱۹۹۱ هلموت کهل (صدراعظم وقت آلمان) اون رو به عنوان وزیر بانوان و جوانان انتخاب کرد. آنگلا مرکل با توجه هلموت کهل به سرعت پله های پیشرفت رو طی کرد و گفته می شه کهل همیشه اون رو با عنوان «دختر کوچیک» من صدا می کرد. آنگلا مرکل پس از دوبار وزارت، به مقام دبیر کلی حزب دمکرات مسیحی به رهبری کهل رسید. در این مقام به پیچ و خمای ساختار حزبی و سیاسی در آلمان غربی آشنا شد و پس از انصراف کهل، در حزب جانشین اون شد. در سال ۲۰۰۵ که گرهارد شرودر انتخابات زودرس رو باخت و اتحاد سوسیال دمکرات و سبزها به رهبری گرهارد شرودر و از طرف حزب سبز، یوشکا فیشر مجبور به رها کردن دولت شد . آنگلا مرکل که نامزد بالاترین جایگاه اعظمی احزاب آبجی دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی مبارزات انتخاباتی رو بنفع حزب خود پیش برد دولت اتحاد بزرگ رو میان دو حزب بزرگ آلمان سوسیال دمکرات و دمکرات مسیحی و این بار بدون حضور شرودر تشکیل داد.

خبرگزاری مهر نشر دوباره