مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

زنده ماندن در شرایط سخت

 life-saving facts that everyone should know

می تونین در شرایط سخت گلیم خود رو از آب بیرون بکشین؟ در این مقاله ۱۸ نکته مهم و اساسی رو یاد می گیرین تا در شرایط سخت بتونین زنده بمونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ هممون با بعضی از بایدها و نبایدهای زندگی هم جهت با حفظ سلامت و پیشگیری از گرفتار شدن در هرگونه مهلکه یا شرایط سختی، آشنا هستیم. اما بعضی از مسائل هستن که خیلی از ما از اونا آگاه نیستیم و در مواقع ضرورت، نمی تونیم جون خود یا دور و بری ها رو نجات بدیم.

مثلا همه میدونیم که هنگام رانندگی نباید با موبایل پیام داد. اما شاید ندونین که موقع تشنگی و وجود نداشتن آب، بهتره تا حد امکان از خوردن برف دوری کنین چون موجب کاهش انرژی بدن شما شده و گرما اون رو کم می کنه.

واسه دونستن بعضی حقایق کاربردی واسه نجات جون خود در مواقع بحران در ادامه این مطلب با ما همراه باشین.

مغز شما نمی تونه به طور همزمان راه رفتن و به کار گیری موبایل رو مدیریت کنه

«مورالی کریشنان»، یکی از مشاوران مسائل ایمنی، بیان داشته که به کار گیری موبایل هنگام راه رفتن، دقیق شدن و فوکوس کردن وهوشیاری بسیار بالائی می خواد. بخاطر این خیلی از افراد قادر به انجام اون نیستن. نتیجه اون اینه که نمی تونین به طور همزمان روی هر دو کار تمرکز کنین. شاید در آخر قادر باشین هنگام راه رفتن، آدامس بجوید. به این مشکل «کوری تشخیصی» می گن. به همین خاطره که وقتی سرتون در موبایله نزدیک شدن یه شئ رو حس می کنین اما نمی تونین تشخیص بدید که اون شئ، ممکنه یه ماشین پر سرعت باشه.

نابود کردن نقطه کور آینهای بغل ماشین، با تنظیم درست اون

واسه این منظور، آینه رو طوری تنظیم کنین که لبه های ماشین خود رو به سختی ببینین. اینطوری می تونین نقاط کور آینهای بغل رو از بین ببرین. آینه شیشه جلو هم موقعیت وسایل نقلیه در پشت سرتون رو نشون میده. این کار همه با هم چند ثانیه بیشتر وقت شما رو نمی گیره اما عوضش از خیلی از تصادفات پیشگیری می کنه.

گرما از راه مایعات سریع تر منتقل می شه تا گاز، پس تلاش کنین بدن خود رو همیشه خشک نگه دارین

لازمه بدونین که بین خیس بودن و احساس سرما و برعکس، رابطه مستقیمی هست. واسه اینکه در فصل سرما دمای بدنتون یهویی پائین نیاد، بهتره از لباسای پشمی به جای لباسای نخی استفاده کنین. پارچه های پشمی رطوبت رو به خود جذب کرده و مانع از خیس شدن پوست می شن. هم اینکه واسه حفظ گرمای بدن، لازمه که پوست خود رو خشک نگه دارین.

هیچوقت واسه رفع تشنگی برف نخورین مگه اینکه مجبور شید

بدن واسه تبدیل مواد از گونه ای به گونه دیگه انرژی زیادی مصرف می کنه. پس پیشنهاد می شه فقط در مواقع اضطراری از برف به عنوان آب و واسه رفع تشنگی استفاده کنین. به خاطر این که واسه به دست آوردن مقدار کمی آب، گرما خیلی از بدن خود رو از دست میدید.

اگه مجبور به فرود اضطراری روی آب شدید، پس از خروج از هواپیما جلیقه نجات خود رو باد کنین

«آلوین یپ» در مورد جلیقهای نجاتی که در طول پرواز به تن می کنین بیان داشته که هنگام فرود اضطراری روی آب، بهتره پس از خروج از هواپیما جلیقه نجات خود رو باد کنین. دلیل اون اینه که اگه داخل کابین هواپیما پر از آب شه و جلیقه شمام باد کرده باشه، نمی تونین خیلی راحت حرکت کنین و این موضوع می تونه خطرناک باشه. واسه این منظور، بهترین کار اینه که خود رو به در خروج رسونده و بعد جلیقه رو باد کنین.

خودتون مانور هایملیک رو روی خودتون اجرا کنین

مانور هایملیک در واقع فشار دادن شدید و یهویی شکم درست زیر جناق سینه س که در مورد کسائی که چیزی در گلوی شون گیر کرده باشه، کاربرد داره. واسه اینکه این مانور رو روی بدن خود اعمال کنین، باید مراحل زیر رو طی کنین:

  • دستی که قدرت بیشتری داره رو مشت کرده و زیر جناق سینه و بالای ناف بذارین. بعد دست دیگه خود رو مشت کرده و روی اون یکی دست بذارین و با قدرت فراوون اونا رو به درون فشار بدید.
  • مشت رو به سمت داخل و بالا در قسمت پرده دل ( بالای معده) بکشین و این کار رو چندین بار با قدرت تکرار کنین تا چیزی که در گلوتون پریده، بیرون بیاد.

هنگام سفر به مناطق جدید حتما آنتی هیستامین قوی در کیف خود داشته باشین

شما نمی دونین که غذای جدیدی که می خورید یا مکان جدیدی که می رید براتون ایجاد حساسیت می کنه یا خیر. پس، بهترین و عاقلانه ترین کار اینه که حتما چند ورق آنتی هیستامین قوی همراه خود داشته باشین تا از بروز هر گونه مشکلی پیشگیری کنین.

ضربه زدن با چوب یا میله خطر مرگ در اثر برق گرفتگی رو کم می کنه

وقتی فردی دچار برق گرفتگی می شه، می تونین با قطع جریان برق تا حد زیادی به زنده موندن ایشون کمک کنین. اما اگه امکان دسترسی به منبع برق نبود، بازم می تونین با این ترفندی که ذکر می کنیم، جون ایشون رو نجات بدید؛ به این صورت که فرد برق گرفته رو با به کار گیری یه چوب یا میله بزنین. این کار موجب قطع شدن جریان برق شده و اینطوری می تونین اون رو از کام مرگ بیرون بکشین.

محدودیتای بدن آدم منتهی به پیروی از «قانون ۳» می شه

خوبه آدما بدونن که بدن اونا میتونه ۳ دقیقه بدون هوا، ۳ ساعت بدون سرپناه در شرایط آب و هوایی بد، ۳ روز بدون آب و ۳ هفته بدون غذا باشن.

اگه روغن سرخ کردنی آتیش گرفت، شعله رو خاموش کرده و در ظرف رو بذارین

«روچین آگاروال» توضیح داده که مردم هیچوقت نباید روی روغنی که آتیش گرفته آب بریزن. مولکولای آب در کف ظرفی که آتیش گرفته ته نشین شده و به سرعت تبخیر می شن و این به بیشتر شدن آتیش دامن می زنه. به جای این کار، شعله رو خاموش کرده و با قرار دادن در روی قابلمه، راه رسیدن اکسیژن به اون رو بسته کنین.

اگه وسیله یا شئ تیزی وارد بدن تون شد، اون رو از بدن خارج نکنین

وقتی وسیله تیزی وارد بدن می شه، اگه اون رو بیرون بکشین به افزایش خون ریزی کمک کردین. به جای این کار، تلاش کنین اون رو با پارچه یا هر چی دم دست دارین بپوشونین تا به بیمارستان برسین.

بیشتر سقوط هواپیماها سه دقیقه پس از بلند شدن از زمین یا ۸ دقیقه قبل از فرود روی میدن

یه متخصص پرواز به نام «سانکت شاه» بیان داشته که با باخبر شدن از قانون +۳/-۸ مردم می تونه خود رو واسه وقوع هر نوع اتفاق ناگواری آماده کنن. بخاطر این خیلی با اهمیته که در این زمان بسیار حواس جمع بوده و حواستون به همه اتفاقای دور و بر باشه.

بیشتر مرگای به وجود اومده بوسیله گیر افتادن در آتیش سوزی به موجب تنفس دوده نه سوختگی

واسه اینکه کمترین اندازه دود و گازهای سمی رو تنفس کنین، هنگام گیر افتادن در آتیش سوزی کف زمین دراز بکشین و تا حد امکان کمتر نفس بکشین.

اگه در مکانای عمومی دچار حادثه شدید از مردم کمک طلب کنین

تحقیقات روانشناسی ثابت کرده وقتی کسی در ازدحام و شلوغی دچار آسیب می شه، تقریبا هیچ کسی به کمک اون نمی ره چون همه تصور می کنن یکی دیگه این کار رو انجام میده. پس، اگه در اینجور شرایطی قرار گرفتید، بهترین کار اینه که از کسائی که دور و برتون هستن مستقیما طلب کمک کنین.

یه چراق قوه پرنور می تونه بهترین اسلحه در برابر فرد حمله کننده باشه

به جای به کار گیری چماق و یا اسلحه، از یه چراق قوه پرنور واسه فراری دادن دزد استفاده کنین. اگه فردی به سمت شما حمله آورد، یه نور با شدت بالای ۳۰۰ لومن (مقدار نوری که تو یه ثانیه پخش میشه) (به خصوص در شب) می تونه به شما واسه فرار کردن کمک کنه. با این روش هیچکی آسیب نمی بینه و شما می تونین مشکل رو حل کنین

اگه تو یه راه گم شدید، تلاش کنین جریان رودخانه و یا حصارها رو پیدا کنین

جریان همیشه به صورت سراشیبی ادامه داره و معمولا به شاخه ای بزرگ تر یا منبع آب وصل می شه. حصارها هم معمولا به جاده و یا یه آبادی (ساختمون) ختم می گردن.

در نظر گرفتن چند راه فرار، می تونه جلوی چرخه «تعصب عادی» شما رو بگیره

هنگام که مقامات محلی درباره وقوع فجایع اخطار میدن، خیلی از مردم حتی در زمان اعلام تخلیه، در سر جای خود باقی می مانند. روانشناسان این پدیده رو «تعصب عادی» می گن. این مسئله به خاطر این اتفاق می افته که مردم فکر می کنن حتی وقتی که در خطر هستن، همه چیز رو به راه می شه.

افراد می تونن با شناسایی چند محل به عنوان راه خروج، این چرخه رو بشکنن. تمرین واسه داشتن آمادگی ذهنی، می تونه هوشیاری شما رو زیاد کنه.

خطوط برقی که افتاده و سقوط کردن، می تونن کشنده باشن

ولتاژی که در اونا هست، به اندازه ای قوی هست که خاک دور و بر رو تحت تاثیر بذاره. اگه با اینجور صحنه ای مواجه شدید، راه خود رو تغییر داده و با پلیس تماس بگیرین. اگه یکی از خطوط نزدیک شما افتاد، پاهای خود رو جفت کرده و با پرش و حرکت سریع، از محل دور گردید. راه رفتن به صورت عادی می تونه برق رو از هر دو پا به بدن وارد کرده و باعث ایجاد جریان الکتریکی در بدن شما شه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

دانستنی ما مطالب باحال روز