زندانی ۵ ستاره در نروژ + تصاویر

با شنیدن واژه ” زندان ” ما به یاد مکانی تاریک و نمور می افتیم که پر از افراد مجرمیه که در حال گذروندن دوران محکومیت خود هستن. به شکل کلی زندانا از نظر ظاهری مکانای مناسبی واسه گذران زمان نیستن و بسیاری هم فکر میکنن که این جور فضاها باعث می شه تا افراد مجرم پس از آزادی از زندان به سمت خلاف کاری نرن. اما مسئولین در کشور نروژ به شکلی دیگه فکر می کنن.

bastoy-prison-norway-2

زندان «باستویی» واقع در جزیره ای در نزدیکی شهر «اسلو» در نروژ عنوان بهشت مجرمان رو گرفته. ۱۱۵ زندانی این زندان نه در سلولایی با درای فلزی بلکه در کلبهایی چوبی با رنگای قشنگتر زندگی می کنن و در طول روز به ماهیگیری، شنا، بازی تنیس می پردازن و فقط اجازه ندارن از این جزیره قشنگتر خارج شن. البته باید گفت که بیشتر زندانای کشور نروژ هم دارای استانداردهای بالای رفاهی هستن و به نظر این حرکت دست کم در جامعه نروژی نتیجه مثبتی داشته.

براساس آمار در کشور آمریکا نزدیک به ۴۳ درصد از متهمین که به زندان می رن دوباره به سمت خلاف کاری رفته و به زندان می افتن. اما این آمار واسه کشور نروژ با در نظر گرفتن سیستم متفاوتش تنها ۱۶ درصده. نکته باحال دیگه در مورد این زندان اینه که بخش کلی ای از انرژی لازم این مجموعه از راه باطریای خورشیدی تامین شده و قسمت بزرگی از مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته در این زندان هم از راه خود محکومین کشت می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *