شهریور ۲۸, ۱۳۹۹

زندانبانی که با ماندلا دوست شد/عکس

نلسون ماندلا،قهرمون مقابله با رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی در راه تلاش خود واسه حقوق مشکی پوست ها ۲۷ سال رو در زندان سپری کرد که ۱۸ سال اون در زندان جزیره روبن بود. از اون دوران سخت اما یه زندانبان به خاطر محبتی که به ماندلا داشت پس از آزادی به دوست اون تبدیل شد.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: در زندان جزیره روبن ماندلا که رژیم آپارتاید اون تروریست نامیده بود اجازه ملاقات با همسرش رو هر سه ماه یه بار اونم فقط به مدت نیم ساعت داشت. زندانبان ها واسه این ملاقات باید قوانین سختی رو رعایت می کردن. ماندلا اصلا حق نداشت هیچ بچه ای حتی فرزندان خودشو ببینه. این وسط اما مَحبت زندانبانی به نام کریستو برند باعث شد تا ماندلا اون رو هیچ وقت یادش نره. ۳۳ سال قبل وینی مادیکیزلا دومین همسر ماندلا تو یه روز بارانی به دیدن شوهرش رفت  نوه کوچیک شون هم همراهشون بود. ماندلا زولکا رو پس از به دنیا آمدنش هیچ وقت ندیده بود و وقتی فهمید اون رو در اتاق انتظار نگه داشته ان از کریستو برند خواست که به اون اجازه بده چند دقیقه ای کنار نوه ۴ ماه اش باشه.

این زندانبان با ترس از دست دادن شغلش این درخواست رو در اول قبول نکرد اما وقتی ناراحتی ماندلا رو دید به اتاق انتظار رفت و زولکلا رو مخفیانه به محل ملاقات برد. هیچ کس در اون زمان متوجه این کار نشد و تا آخر رژیم آپارتاید این مسئله مانند رازی میان ماندلا و زندانبانش موند. کریستو برند می گوید وقتی ماندلا نوه اش رو در آغوش گرفت من قطره های اشک رو در چشم هاش دیدم.

ماندلا به همراه نوه اش زوکلا سالها بعد از زندان

اون مرتب زولکا رو می بوسید تا مجبور شدیم اونا رو از هم جدا کنیم. سالها بعد وقتی ماندلا به عنوان اولین رئیس جمهوری سیاهپوست آفریقای جنوبی انتخاب شد مَحبت زندانبان خود رو فراموش نکرد. اون در حالی که مورد توجه همه جهان بود کریستو برند رو به همراه خونواده اش به مهمانی در کاخ ریاست جمهوری دعوت کرد و به اون شغلی در شورای قانون اساسی پیشنهاد کرد. نام کریستو برند همیشه در فهرست دعوت شدگان به جشن های تولد ماندلا قرار داشت.

noindex