مرداد ۲۲, ۱۳۹۹

زنان کارآفرین ایران امروز

براساس آمارهای بانک مرکزی نزدیک ۲۰درصد زنان ایرونی در سال ۱۳۹۱ دارای تحصیلات دانشگاهی بودن. از کل زنان شاغل در ایران در سال ۱۳۹۱ براساس رشته فعالیت، ۰/۲ درصد اونا کارفرما بودن، سه درصد اونا کارکن جداگونه بوده و ۵/۲ درصد اونا کارکن موسسات دولتی و عمومی بودن. هم اینکه ۵/۵درصد اونا کارکن موسسات خصوصی بوده و ۰/۶ درصد از اونا کارکن فامیلی یا بدون مزد بودن. بر این پایه مشخصه بیشتر زنائی که در ایران شاغل هستن به سمت فعالیت به عنوان کارمند یا کارگر تمایل دارن اما اینجا ما در مورد اون ۰/۲ درصد کارفرما حرف می زنیم. معرفی همه اونا نه اینجا که در هر تولید رسانه ای از نظر حجم ممکن نیس، پس اجازه بدید کوتاه به بعضی از چهره های شاخص این بخش بپردازیم.

zanan-karafarin-2

سیده فاطمه مقیمی

مقیمی از جمله زنان کارآفرین و رسانه ایه. در رسانه ها هر وقت بحث کارآفرینی زنان در ایران شده اول سراغ اون رفتن، البته این روزا اون رقیبی به اسم فاطمه دانشور هم پیدا کرده که در ادامه به اون هم می پردازیم. ایشون متولد سال ۱۳۳۷ تو تهران و مهندس راه و ساختمونه. مدیرعامل شرکت حمل ونقل بین المللی وکشتیرانی سدیدبار و عضو هیات مدیره چند شرکت حمل ونقل بین المللی هم هستش اما شهرتش رو مدیون عضویت در اتاق بازرگانیه. جالبه بدونین که اون گواهینامه پایه یه هم داره.

zanan-karafarin-1

فاطمه دانشور

مدیرعامل و موسس شرکت سیاحان سپهرآسیا، رییس هیات مدیره و موسس شرکت معدن کاو، عضو هیات مدیره شرکت بین المللی ADK در دبی و… . اون هم اینکه به خاطر فعالیتای خیریه ای که داره صاحب شهرته.

نازیلا راضی فرد

مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت فناوری اطلاعات پرنده. شرکت فناوری اطلاعات پرند دارای ۲۲ نفر پرسنل ثابت و تا ۱۰ نفر پرسنل فصلیه. نازیلاقانع فرد شروع فعالیتش رو با فروش کارتای اینترنتی و تلفن در خونه شروع کرده.

سارا شاهوردی

اون متولد ۱۳۵۷ و ساکن روستای بزین زنجانه. اما در اون داهات موسس و مدیرعامل بنگاه موتوسیکلت سارا هستش. تا دوم نظری درس خونده اما خودش میگه: کشاورز، تعمیرکار، سوارکار و فروشنده موتوسیکلت، ماما و آسیابانه. شاهوردی یه بار تعریف کرده که ۴۰۰نوزاد در روستای خودش و روستاهای دور و بر به دنیا آورده.

هما کمالی

متولد سال ۱۳۲۲، صاحب شرکت تابلو سازی ایران نیرو، سازنده تابلوهای پخش نیرو با فشار و کنترله. در ایران ۵۰شرکت در این صنعت از وزارت صنایع مجوز دارن که یکی از این ۵۰شرکت، شرکت کمالیه. ایشون در بخش بازرگانی هم فعال بوده و تا الان چهار شرکت بازرگانی رو ثبت و اداره کرده. این شرکتا به ترتیب تاسیس عبارتند از: شرکت «نیروکو» که به واردات و صادرات از راه کشور ترکیه می پردازه، شرکت «زاوش کالا» که واردات لوازم برقی رو برعهده داره، شرکت «بل» که در نرم افزارای کامپیوتری و سیستمای مدیریتی فعاله و «توان کاران» که لوازم الکترونیک وارد می کنه.

شیوا بحرینیان

صاحب موسسه «گلخانه ناردین» باغدار نمونه زن استان اصفهان و تولید کننده برتر گل و گیاه زینتی طی سالای ۸۵ و ۸۸ه.اون لیسانس مهندسی کشاورزی از دانشگاه آزاد خوراسگان داره و هفت پرسنل ثابت و ۱۰ پرسنل فصلی داره.

امیلیا عبداللهی

پزشکه و متولد ۱۳۵۵. اون موسس و مدیرعامل زایشگاه و بیمارستان کوثر در ایلامه. امیلیا عبداللهی اهل فیلیپینه ولی با همتی مثال زدنی واسه زنان منطقه محروم ایلام در بخش بهداشت و درمان تلاش می کنه.

زهره تحریریان

عامل اشتغال ۱۲۰نفره. شاید شما تو تهران نون اون رو خوردین. اون صاحب شرکت تولید و تحقیقات نون هورسانه.

لعیا رویایی

اون صاحب شرکت تفلون کومه س. درباره مشکلاتی که بعد از پایان جنگ داشته و نزدیک بود کار اون رو با شکست مواجه کنه، میگه: «بعد از جنگ و به دلیل به هم خوردن نظم مالی هر روز ظروف رو داخل ماشین می گذاشتم و مغازه به مغازه از اول شهر تا انتها به مغازه ها عرضه می کردم. در آخر با وجود اینکه در بازار کالای خارجی بسیار خریدار داشت و فرهنگ حاکم برجامعه ترجیح کالای خارجی ولو با کیفیت پایین بود، تونستم موفق شوم.»

معصومه آیت اللهی

متولد سال ۱۳۴۱، دارای درجه مربیگری در چند رشته ورزشی، موسس و مدیر باشگاه ورزشی بم- کرمانه.

روزنامه شرق