دانلود پایان نامه

 

تات رسانند به فرماندهی

 

مولانا در تعالیم تربیتی خویش، همانند یک عالم تربیتی و یک روانشناس حاذق به درمان بیماریهایی میپردازد که در لایههای زیرین باطن آدمی ریشه دواندهاند (احمدیان، 1387، ص 15).

مولانا جلالالدین محمد مولوی فروزانترین ستاره­ی آسمان ادب عرفانی فارسی که شعرش از کانون معارف قرآنی و اصول اسلامی استضائه میکند و از دلی پاک و ضمیری روشن برمیآید. از میان آثار مولانا مثنوی معنوی که آکنده از آیات قرآنی، احادیث نبوی، لطائف عرفانی، سخنان اولیا و مشایخ و دستورالعملهای اخلاقی و اجتماعی می باشد که با بیانی ساده و روان و در قالب داستانهایی دلکش و آموزنده به رشته نظم کشیده شده می باشد. مثنوی معنوی در باب اخلاق و تربیت نکتهسنجیهای فراوان دارد. مولانا سرچشمه همه خوشیها را جان میشمارد و لذات معنوی را بر لذات جسمانی ترجیح میدهد و در طریقت، ریا و خودپرستی را به مثابه بند و زنجیری آهنین میشناسد که مانع سیر در مدارج کمال میگردد و حتی علم و دانش را اگر سبب مزید عُجب و پندار گردد، فضیلت نمیشمارد بلکه حجاب راه میداند. پس، اخلاص و پاکی نیت را هم در علم و هم در اقدام لازم میداند (رزمجو، 1382، ص 376).

تعلیمی: از اواخر قرن پنجم/ یازدهم، تدوین سلسله درخشانی از رسائل اخلاق سنتی آغاز میگردد که همگی ریشه در اخلاقیات اندرزنامهها دارند. در این رسائل تأثیر ادبی رفته رفته گسترش مییابد و در آثار سعدی به اوج میرسد (فوشه کور، 1377، ص 5).

مطلب مرتبط :   پایان نامه پایان نامه، مطالعه

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه