دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

  • همان گونه (که با تغییر قبله نعمت خود را بر شما ارزانی داشتیم) رسولی از خودتان در میانتان فرستادیم، تا آیات ما را بر شما بخواند، و شما را پاک کند و کتاب و حکمت بیاموزد، و آن چیز که را نمی دانستید، به شما یاد دهد.
  • پروردگارا! در میان آنها پیامبری از خودشان برانگیز! تا آیات تو را بر آنان بخواند، و آنها را کتاب و حکمت بیاموزد و پاکیزه کند، زیرا تو توانا و حکیمی (و بر این کار قادری)!
  • هرکس نفس خود را پاک و تزکیه نمود، رستگار گردید – و آن کس که نفس خویش را با معصیت و گناه آلوده ساخت، نومید و محروم گشت!
  • به یقین کسی که پاکی جست (و خود را تزکیه نمود) رستگار گردید – و (آن کس) نام پروردگارش را دانست، سپس نماز خواند!
  • ما به لقمان حکمت (ایمان و اخلاق) آموختیم (و به او گفتیم) شکر خدا را به جا آور!

چهار آیه نخستین در واقع یک حقیقت را دنبال می­کند، و آن این که یکی از اهداف اصلی بعثت پیامبراسلام صلی الله علیه و آله تزکیه نفوس و تربیت بشر­ها و پرورش اخلاق حسنه بوده می باشد؛ حتی می­توان گفت تلاوت آیات الهی و تعلیم کتاب و حکمت که در نخستین آیه آمده، مقدمه ای می باشد برای مساله تزکیه نفوس و تربیت بشر­ها؛ همان چیزی که هدف اصلی علم اخلاق را تشکیل می­دهد.

شاید به همین دلیل «تزکیه» در این آیه بر «تعلیم» پیشی گرفته می باشد، زیرا که هدف اصلی و نهائی «تزکیه» می باشد هرچند در اقدام «تعلیم» مقدم بر آن می­باشد.

نکته دیگری که در چهارمین آیه قابل دقت می باشد، این می باشد که در این جا با تقاضای ابراهیم و دعای او در پیشگاه خدا روبه رو می­شویم؛ او بعد از بنای کعبه و فراغت از این امر مهم الهی، دعاهایی
می­کند که یکی از مهمترین آنها تقاضای به وجود آمدن امت مسلمانی از «ذریه » اوست، و بعثت پیامبری که کار او تعلیم کتاب و حکمت و تربیت و تزکیه نفوس باشد.

این نکته نیز در پنجمین آیه جلب توجه می کند که قرآن پس از ذکر طولانی ترین سوگندها که مجموعه ای از یازده سوگند مهم به خالق و مخلوق و زمین و آسمان و ماه و خورشید و نفوس انسانی می باشد، می گوید: «آن کس که نفس خویش را تزکیه کند رستگار شده، و آن کس که آن را آلوده سازد مایوس و ناامید گشته می باشد! (قَد اَفلَح مَن زَکاها وَقَد خابُ مَن دَساها)».

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>