دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

1-1- اظهار مسئله

اخلاق جمع «خُلق» به ‌معنی سیرت و باطن می باشد. مراد از خُلق، شکل نفسانی و صفات روحی بشر می باشد. مقصود از اخلاق، عالی‌ترین و کامل‌ترین علم اخلاق می باشد که زیرا مستلزم آشنایی کامل با علوم دیگر می باشد، آخرین درجه‌ی حکمت می باشد. اخلاق مورد نظر کانت نه مبتنی بر مابعدالطبیعه می باشد ـ اعم از فلسفی و دینی ـ و نه مبتنی بر علم و نه مأخوذ از مشاهدات روان‌شناسی می باشد. قرآن کریم برای تهذیب اخلاق اهمیت خاصی قایل می باشد و آن را موجب فلاح و رستگاری می‌داند. «قَد اَفلَحَ مَن تزکّی». یا در نهج‌البلاغه آمده می باشد: «هرکس به ادب الهی مؤدب گردد، این ادب او را به رستگاری دایم می‌کشاند. در حکمت ۱۰۹ نهج‌البلاغه آمده می باشد: «هیچ میراثی همانند ادب و اخلاق نیکو نیست». در نهج‌البلاغه فضایل و رذایل اخلاقی به‌نحو احسن تبیین و معرفی شده می باشد.

در مثنوی هم اخلاق با نکات بدیع و دلچسب و تشبیهات تازه همراه می باشد؛ اخلاقی که در مثنوی مولانا مطرح می باشد، اخلاقی الهی می باشد که مبدأ محور حرکت آن، خداوند می باشد و مقدمه‌ای برای ورود به عرفان و عروج روح به‌ مراتب بالاتراست. مولانا مسائل اخلاقی را یک امر حقیقی و وجودی می‌داند.

حس دنیا نردبان این جهان   حس دینی نردبان آسمان

 

صحت ایـن حـس بجوییـد از طبیب   صحت آن حس بخواهید از حبیب

 

حال شایان ذکر می باشد که در عرف عامه، احکام اخلاقی زمانی ارزش اخلاقی دارند که واجد کلیت باشند، وقتی می‌گوییم: به عهد خود وفا کن یا رَد امانت واجب می باشد. این احکام فقط موقعی اعتبار دارد که کلیت داشته باشد. در غیر آن، جنبه‌ی مصلحت‌جویی و انتفاعی خواهد داشت؛ یعنی نسبی و مشروط خواهد بود و صفت اخلاقی از آن سلب خواهد گردید. اراده‌ی نیک به‌طور مطلق و به ذات نیک می باشد و نیکی اراده، تابع هیچ‌گونه سود و زیان نیست. چنین به‌نظر می‌رسد هم پیر بلخ و هم حضرت علی (ع) قایل به هر دو نوع اخلاق «نسبی و مطلق» هستند. با در نظر داشتن موارد ذکر گردیده کوشش بر این می باشد که با نگاهی ادبی به هر دو اثر (مثنوی و نهج‌البلاغه)، به مطالعه اخلاق بین دو متن نظم و نثر ـ فارسی و عربی ـ ذکر گردیده، بپردازیم و به سؤالات ذیل نیز پاسخ داده گردد.

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>