دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تاثیر ابعاد فرهنگی بر توسعه و تقویت گردشگری در استان ایلام 

تکه ای از متن پایان نامه :

استان ایلام یکی از استان های کشور ایران می باشد که در باختر این کشور و در ناحیه ای کوهستانی و نیمه گرم قرار گرفته می باشد. مرکز این استان شهر ایلام می باشد. این استان از استان های جنگلی ایران می باشد و بهتاثیرات فرهنگی گسترش جهانگردی بایستی با احتیاط رفتار نمود تا آداب و فرهنگ و رسوم بومی آسیب نبیند (مدهوشی و ناصر پور، 1382: 29). کشور ایران جزء ده کشور اول جهان از لحاظ جاذبه های گردشگری و جزء پنج کشور اول جهان از نظر تنوع گردشگری می باشد (World Tourism Organisation, 2000).

درمورد تعامل میان فرهنگی گردشگری دیدگاههای مختلفی هست. برخی منتقدین تحت تأثیر آثار منفی توسعه گردشگری در جوامعی که به هدف کسب منافع اقتصادی هر چه بیشتر به توسعه بی رویه این صنعت روی آورده اند، بر این باورند که توسعه گردشگری عوارض ناخوشایند فرهنگی به ویژه برای جامعه میزبان در پی دارد. تقلید رفتار گردشگران، تغییر زبان و کم توجهی به اصالت های فرهنگی مانند این پی آمد برشمرده شده می باشد . از سوی دیگر طرفدار ان تعامل میان فرهنگی گردشگری، معتقدند تعامل با گردشگران نتایج ارزشمندی مانند عرضه مستقیم فرهنگ جامعه میزبان به گردشگران، تقویت غرور و همبستگی ملی و کاهش تفاوت های فرهنگی و اجتماعی بهمراه دارد و چنین تبادلاتی برای بقای جامعه میزبان و میهمان لازم می باشد، زیرا گردشگری منجر به درک بیشتر فرهنگ بین المللی و ایجاد زمینه مناسب برای شناخت و درک سایر فرهنگ ها و درنتیجه توسعه فرهنگی می گردد (کاظمی و کاظمی، 1387: 2).

1-5 چارچوب نظری پژوهش

در این پژوهش محقق درصدد می باشد تاثیر فرهنگ و ابعاد آن (زبان، آداب و رسوم و اعیاد، ادبیات و شخصیت های اسطوره ای، معماری، تنوع قومی و ادیان و آیین ها) بر توسعه و تقویت گردشگری در استان ایلام را مورد بحث و مطالعه قرار دهد. محققانی زیرا آرزنی (2009) ارتباط بین این دو متغیر را مورد بحث و مطالعه قرار داده و تاکید کردند که فرهنگ عامل مهمی در ایجاد جذابیت برای توریست های خارجی و همچنین جذب توریست های داخلی و تشویق آنها به سرمایه گذاری به شمار می رود. از طرفی شمس و امینی (1388) و جهانیان و همکارانش (1389) نیز این ارتباط را مورد استدلال و مطالعه قرار داده و تأثیر چشم گیر عوامل فرهنگی را در جذب گردشگر مورد تایید قرار داده اند. مدل مورد نظر در این مطالعه اقتباس از تحقیقی می باشد که شمس و امینی در سال 1388 انجام داده اند. در این مطالعه فرهنگ و ابعاد آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>