تیر ۱۸, ۱۳۹۹

تاثیر تسلا بر روی کاهش آلایندگی دی اکسید کربن شهرهای آمریکا

بررسی نقشه پراکندگی خریداران اجناس تسلا در سراسر شهرها و کشورای  جهان و تاثیر این خودروساز بر اندازه کاهش تولید کربن دی اکسید موجود در سطح جهان موضوعیه که پرداختن از اون می تونه مهم باشه.

تلاش واسه حفظ محیط زیست از جمله اهدافیه که همه کشورای دنیا روی اون تاکید دارن. یکی از مصادیق آلودگی محیط زیست که نه فقط گریبان گیر ایران شده بلکه خیلی از کشورای دیگه دنیا از جمله چین رو هم درگیر خود کرده ورود بیشتر از اندازه کربن دی اکسید و ذرات آویزون به هوا و آلوده کردن اون هستش.

چند سالی می شه که خیلی از دولتا با سیاستای حمایتی خود به دنبال هدایت مردم به سمت به کار گیری خودروهای برقی هستن. این وسط شرکت تسلا جزء نامداران صنعت خودوسازی الکتریکی بوده و نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوا داشته.

شرکت نقتی توتال تازگیا تصاویری رو منتشر کرده که نشون دهنده تاثیر مثبت استفاده کنندگان خودروهای تسلا بر محیط زیست زمینه.

در واقع این تصاویر میگن که صاحبان خودروهای تسلا چیجوری با انتخاب خودروهای الکتریکی این شرکت به جای خودروهای بنزینی و گازوئیلی از نفوذ گازهای کربن دی اکسید به جو کره زمین جلوگیری کرده و هم اینکه اندازه این گازهایی رو که از ورودشون جلوگیری شده رو هم نمایش میدن.

در آمریکا امریکا، همونطور که انتظار می رفت بیشترین تاثیر در ایالت کالیفرنیا بوده که اندازه این اتفاق مثبت در شش شهر بزرگ و مهم این ایالت به توضیح زیره:

 1. شهر لس آنجلس کلا ۶۷۱۱۳۹۱ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۱٫۶۹ کیلوگرم)
 2. سن دیگو کلا ۳۶۴۶۹۴۳ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۲٫۶۱ کیلوگرم)
 3. سان فرانسیسکو کلا ۳۱۷۵۰۱۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۳٫۶۶ کیلوگرم)
 4. ایروین کلا ۲۶۶۹۶۶۱ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۱۰٫۰۳ کیلوگرم)
 5. لس آلتوس کلا ۲۵۱۹۷۴۴ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۹ کیلوگرم)
 6. سن خوزه کلا ۴۰۸۵۱۷۳ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۳٫۹۷ کیلوگرم)

با توجه جمعیت کلی شهرها هر فرد از ورود اندازه حجم متفاوتی از کربن دی اکسید به هوا جلوگیری می کنه.

ممکنه شهری کلا از ورود حجم بزرگی از کربن دی اکسید به هوا جلوگیری کنه ولی با در نظر گرفتن جمعیت بالایی که داره سرانه هر فرد در اون شهر عدد زیادی نشه.

به خاطر همین این عدد می تونه در شهرهای کوچیک به مراتب بیشتر از شهرهای مرکزی و پر جمعیت باشه. مثلا به ۵ شهر کوچیک زیر توجه کنین:

 1. کلیفتن در ایالت ویرجینیا کلا ۱۴۸۹۷۹ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۰۵٫۰۱ کیلوگرم)
 2. بدفورد در ایالت نیویورک کلا ۱۵۱۰۵۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۸۲٫۳۶ کیلوگرم)
 3. سامرلند در ایالت کالیفرنیا کلا ۹۳۷۳۸ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۶۴٫۷۳ کیلوگرم)
 4. رانچو سانتافه در ایالت کالیفرنیا کلا ۶۷۱۸۸۶ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۶۰٫۷۷ کیلوگرم)
 5. لس آلتوس در ایالت کالیفرنیا کلا ۲۵۱۹۷۴۴ کیلوگرم (به ازای هر شهروند این شهر ۵۹ کیلوگرم)

نقشه های زیر بیان میکنن که مردم چه کشورهایی به اندازه پررنگ تری از ورود گاز کربن دی اکسید به هوا جلوگیری می کنن.

در واقع این نقشا میشه نشون دهنده اندازه پراکندگی استفاده کنندگان خودروهای تسلا در سراسر جهان و به صورت خاص در ایالت متحده باشه.

همونطور که مشخصه امریکا بزرگترین بازار فروش حال حاضر شرکت تسلا حساب می شه و مردم این کشور بیشتر از بقیه به استفاده کردن از خودروهای الکتریکی راغب ان.

البته در این میون این سوال هم مطرحه که برق لازم تردد این خودروها از راه نیروگاهای زغال سنگی تامین شده یا نتیجه روشای پاک تری مثل نیروگاهای گازی یا به کار گیری انرژی خورشیدی و بادیه؟

با گسترده شدن انرژیای جانشین، شرایط بسیار مطلوب تری از نظر کم شدن اندازه آلودگی خودروهای برقی حاصل می شه و این مسئله در آینده می تونه شرایط آب و هوایی کره زمین رو نسبت به وضعیت فعلی اصلاح کنه.