دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

2-1- اخلاق و موضوع آن

«اخلاق» واژۀ عربی و جمع مکسر خُلق و خُلُق می باشد.از مادۀ آن(خ،ل،ق) سه لغت وضع و استعمال شده می باشد:«خلق»و«قلخ»و«لخق» که در همۀ این لغات، معنای«اندازه و تقدیری معین و ثابت» نهفته می باشد[1].(ابن مقصود، 1408 : 4/194)

خلق به معنای سرشت و مربوط به آن دسته صفاتی می باشد که در نفس راسخ و تثبیت شده­اند، به طوری که صاحب آن صفت بی درنگ کار متناسب و متناظر با آن انجام می­دهد. به عبارت دیگر خُلق­ها صفات پایدار نفسانی هستند که خاستگاه رفتار آدمی­اند. از این صفت­ها در علم اخلاق به « ملکه» یاد می­گردد.

2-2- تاریخچه علم اخلاق

بی شک بحثهای اخلاقی از زمانی که بشر گام بر روی زمین گذارد آغاز گردید، زیرا ما معتقدیم که حضرت آدم علیه السلام پیامبر خدا بود، نه تنها فرزندانش را با دستورهای اخلاقی آشنا ساخت بلکه خداوند از همان زمانی که او را آفرید و ساکن بهشت ساخت مسائل اخلاقی را با اوامر و نواهی اش به او آموخت.

سایر پیامبران الهی یکی پس از دیگری به تهذیب نفوس و تکمیل اخلاق که خمیر مایه سعادت بشر­ها می باشد پرداختند، تا نوبت به حضرت مسیح علیه السلام رسید که بخش عظیمی از دستوراتش را مباحث اخلاقی تشکیل می دهد، و همه پیروان و علاقه مندان او، وی را به عنوان معلم بزرگ اخلاق می شناسند.

این نامه را (علاوه بر مرحوم سید رضی در نهج البلاغه) گروهی دیگر از علمای شیعه نقل کرده اند.

[1] . ابن مسکویه،احمد، 1407ق، تهذیب الخلاق و تطیر و الأعراق، قم، بیدار

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>