با پیشرفت در میدون شهرنشینی و گسترش فرهنگ شهروندی در شهرها و پایتختای بزرگ کشورهای مدرن و پیشرفته دنیا، تغییرات مهم سبک زندگی مردم در کلان شهرها و حتی در شهرهای کوچیک قابل تأمله. اما علیرغم این همه سرعت تغییر در میدونای مختلف اجتماعی، بهداشت، اقتصاد، فرهنگ و آموزشای مختلف عمومی که از راههای مختلف و رسانه های رابطه جمعی و خصوصاً شبکه های اجتماعی در حال پخش هستن بازم حتی در کلان شهرها شاهد مناظر ناجوری می باشیم که تداعی کننده ده های ۳۰ و ۴۰ شمسی در ایرانه.

بله، دیدن ترشحات دهن و بینی افرادی که اونو در سطح معابر عمومی تخلیه کردن. وجود ترشحات پشت حلقی و ترشحات بینی در کلیه افراد انسانی چیزی عادی و عادیه. اما اینکه این ترشحات به چه دلایلی در افراد ایچاد می شه بیشترً منشأ پزشکی داره

التهابات بینی، حساسیتها، سینوزیت، عفونت و بعضی بیماریها بیشترً منشأ بروز ترشحات پشت حلقی هستن. خشکی هوا هم عامل دیگریه که اگه با سرماخوردگی ترکیب شه باعث افزایش این ترشحات در فرد می شه.

مواد غذایی به ویژهً بعضی از ادویها، داروها، حساسیتهای فصلی هم باعث افزایش میزان ترشحات پشت حلقی یا بینی در افراد می گردن. طبیعتاً وقتی منشأ بروز این مریضی مشخص می شه این افراد در دسته افراد سالم قرارنمی گیرن. اما این مسأله دلیل بر تخلیه ترشحات در سطح معابر عمومی نمی تونه باشه.

آموزش این افراد از راههای مختلف قابل اجراءه. اولین مرحله آموزش این افراد، باید از اول درمان به وسیله دکتر درمان گر و هم تیم درمان شروع شه. آگاهی رسانی در مورد مریضی، داروها و مشکلات اونا، روند درمان، طول درمان، مشکلات و نتایج مدت دار مریضی باید به وسیله دکتر به فرد مریض آگاهی رسانی شه.

در مراحل بعدی هم میشه از رسانه های رابطه جمعی، شبکه های اجتماعی و کانالهای اختصاصی درمانی جهت آگاهی رسانی استفاده نمود و اینجوری باعث گسترش فرهنگ بهداشت فردی و سلامت اجتماعی گردیم.

شبکه های بهداشت و درمان، سرای محلها و واحدهای آموزش در کلیه مراکز و سازمانهای دولتی و خصوصی می تونن در این میدون به پیشرفت فرهنگ بهداشت و شهرنشینی کمک ویژه کنه.

وجود، پخش و در دسترس بودن بروشورها، پمفلتها و ارسال پیامهای بهداشتی در مراکز خرید عمومی و بزرگ هم می تونه کمک شایانی به حذف و براندازی این مشکل فرهنگی، بهداشتی در جامعه ایران خصوصاً کلان شهر تهران کنه.

تهیه و نصب علائم و راهنماهای بهداشتی هم از موثرترین روشای آموزش بهداشت فردی و اجتماعی در سطح معابر، میادین و اماکن شلوغ شهریه.

حال اگه در سطح معابر با اینجور معضلی روبرو شدیم پیشنهاد می شه از کنار این مسئله بی خیال نسبت به موضوع نگذشته و با ارائه تذکر شفاهی و با ادب به فرد خطاکار مانع تکرار این رفتار غیر اجتماعی اون شیم. بهتره با تحویل چند برگ دستمال کاغذی به اون جهت تخلیه ترشحات حلقی یا بینی و دفع دستمال در سطح زباله، اون رو در راه درست این راهنمایی نمائیم.

با امید رفع این معظل اجتماعی

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *