انتخاب رنگ مو سلیقه و اطلاعات می خواد. علاقه داشتن به رنگ بلوند، قهوه ای یا مشکی و… کافی نیس. واسه اینکه چهره جذاب تری داشته باشین باید بدونین که کدوم رنگ بیشتر به شما میاد و علاوه بر اون، هر رنگ طیف زیادی از سایهای مختلف رو در خود جا می ده که شناخت اونا، خود، مسئله مهم دیگریه. در این نوشته سعی شده که اطلاعات بیشتری در این مورد به شما بدیم.

 

شناخت فرقای ظریفی که هر طیف و رده رنگی داره می تونه فرق فوق العاده زیادی بین رنگ موی خوب و عادی با رنگ مویی قشنگ و خیره کننده بسازه. شناخت این فرقای ظریف اون قدرها هم که مثل اینکه سخت نیس. کافیه در این باره کمی اطلاعات کسب کنین. واسه انتخاب رنگ موی مناسب، لازمه بدونین که چه رنگ مویی روی موها بذارین، میزان غلظت رنگ چقدر باشه و به کمک رنگ مو کدوم رنگ از زمینه پوست تون، بیشتر جلوه می کنن. چون در پوست هر فرد رده های رنگی مختلفی هست که به کمک لباس یا رنگ مو جلوه ی کلی پوست تغییر می کنه. مثلا فردی که سفیده و رگهایی از رنگ صورتی و هلویی در پوستش هست، بنا به سلیقه ی خود می تونه انتخابای مختلفی در مورد ی رنگ مو داشته باشه تا رنگ قالب چهره اش رو سفید نشون بده یا صورتی و… . با انتخاب رنگ مو به کمک آرایشگر و طبق گفته خودتون جلوه و حال وهوای متفاوتی به شکل تون میدید. با کسب کمی اطلاعات درباره ترکیب رنگا، روش رنگ کردن و البته درنظر گرفتن رنگ پوست تون می تونین موهاتون رو قشنگ و چهره تون رو دل رباتر کنین.

شناختن رنگ پوست

قبل از انتخاب رنگ مو، ته زمینه رنگ پوست تون رو شناسایی کنین. بیشتر افراد در یکی از این ۳ گروه قرار می گیرن: گرم، سرد، خنثی. تشخیص دقیق رنگ پوست بعضی وقتا کمی گیج کنندهه، اما ترفندهایی هست که به شما کمک می کنه تا تشخیص دقیق تری داشته باشین:

نکته ی ۱: به دنبال رنگای مشخص باشین

 • پوستای روشن، زمینه زیتونی و صورتی دارن و پوستای تیره تر، زمینه زرد و طلایی. اگه این موارد رو در پوست تون نمی ببینن، شاید رنگ پوست تون خنثیه. با تشخیص رگهای رنگی موجود در پوست می تونین از رنگ موهایی استفاده کنین که با اونا هم خوانی دارن.

نکته ی ۲: از چهره ی افراد مشهور و مثل به خود کمک بگیرین

 • ترفند جالب دیگر برابری حالت چهره، رنگ پوست و چشم هاتون با یک فرد مشهوره. ببینین که به کدوم هنرپیشه شباهت دارین و از اون الگوبرداری کنین. مثلا شما دوست عزیزی که به نیکول کیدمن شباهت دارین، رنگای بلوند خیلی به رنگ پوست و چشم تون میاد، شک نکنین!

نکته ی ۳: به مچ دست تون نگاهی بندازین

 • رگا و رنگای سبز، قرمز، صورتی، زرد و آبی روی مچ تون هم یکی از بهترین گزینه ها واسه تشخیص رنگ مناسب مو واسه شمان. اگه رگ هاتون آبی و بنفش هستن، به احتمال زیاد پوست سرد و روشنی دارین و اگه رگا سبز هستن، پوست تون گرم و تیرهه.

نکته ی ۴: از چشما غافل نشید

 • رنگ چشم هم راهنمای خوبی واسه انتخاب رنگ موست. اگه رگهای طلایی (قهوه ای) در رنگ چشم تون دیده می شه یعنی زمینه پوست تون شاید گرم و تیرهه. باید به رنگای گرم و تیره تر فکر کنین و رنگ چشم آبی و سبز هم نشون از تناسب رنگای روشن تر واسه شما داره.

نکته ی ۵: بعضی وقتا تجربه و قوانین سرانگشتی هم بد نیستن

 • بعضی وقتا هم انتخاب رنگی که در اختلاف با رنگ پوسته، نتیجه خوبی داره. مثلا اگه زمینه پوستی تیره و گرم دارین، رنگای سردتر و روشن رو امتحان کنین و بر عکس. البته انتخاب میزان و درجه اختلاف در هر صورت و مویی متفاوته و باید به اون دقت کرد. اگه رنگ پوست صورت تون خنثیه و رگهای مختلف رنگی در اون دیده نمی شه، خیلی خوش به حال تون هستش، چون هر رنگی به چهره تون می شینه.

بلوند سرد (خیلی روشن)

 • طیف رنگایی که بلوند روشن یا اصطلاحا سرد رو در برمی گیرد، شامل رنگ پلاتینی، یخی، نقره ای، خاکستری، شِنی و بِژه.

طیفای رنگی بلوند سرد یا همون خیلی روشن، واسه افراد با پوست سفید با زمینه های سرخ و قرمز مناسبه. چون رنگ یخی و سردِ طیفای بلوند می تونه قرمزی پوست رو خنثی کنه. کارشناسان فکر می کنن که اگه چشمان آبی یا خاکستری دارین هم بلوند سرد و خاکستری واسه تون انتخاب مناسبیه.

بلوند گرم (تیره)

 • طیفای این رنگ شامل طلایی، کاراملی، کهربایی و عسلیه.

پوستای روشن با زمینه سرد با رنگای گرمی مثل بلوند توت فرنگی، مِسی، عسلی و طلایی متناسب هستن. علاوه بر اینا، طیف رنگی بلوند گرم و تیره واسه افرادی که دارای زمینه پوستی زرد مایل به زیتونی هستن هم ترکیب خوبی هستش؛ در حالی که رنگایی مثل بلوند خاکستری واسه اینجور رنگ پوستایی بی حالی و رنگ پریدگی در صورت ایجاد می کنه. واسه پوستای تیره هم انتخاب رنگای روشن تر از طیفای رنگی مثل بلوند کاراملی مناسبه. این رنگ جلوه خاص و گیرایی داره.

قرمز سرد

 • قرمز خالص، قهوه ای مایل به قرمز تیره و قرمز بورگاندی از طیفای رنگی قرمز روشن هستن.

شاید به نظرتون کمی عجیب و غیرمعمول برسه اما رنگ قرمز مو واسه کسائی که پوست شون مایل به سرخیه، انتخاب خوبی هستش. پوست رنگ پریده با رگهایی از قرمز در اون با وجود اینجور رنگ مویی درخشش خاصی پیدا می کنه. کسائی که ترکیب رنگی پوست شون گرم با حالتی از رنگ هلوییه هم با انتخاب رنگ مو در موردای قرمز قشنگ می شن.

قرمز گرم

 • بلوند توت فرنگی، مسی، کهربایی، خرمایی، زنگاری از طیفای قرمز تیره هستن.

بلوند مایل به قرمز یا همون چیزی که آرایشگرها به اون بلوند توت فرنگی میگن واسه پوستای روشن و خنثی خیلی مناسبه. درواقع آرایشگر شما باید ترکیبی از رگهای گرم و سرد رو در ساخت رنگ درنظر بگیره تا نتیجه کار علاوه بر داشتن طیفی از رنگ کرم بازم گرمی رنگ مسی مایل به طلایی رو داشته باشه. اختلاف قرمز گرمِ ملایم با رنگای سرد در پوستای سفید پریده رنگ جالب هستش.

رنگ قرمز گرم و نورانی در ترکیب با پوستایی که حالت رنگ پریده دارن، خیلی جذاب می شه. رنگایی که در رده رنگی قرمز تیره هستن، به پوستای تیره تر حالت سبزرنگ القا می کنن. پس بهتره این افراد به جای رنگ قرمز از قهوه ای مایل به قرمز روشن استفاده کنن.

قهوه ای سرد

 • شکلاتی تیره، فندقی، قهوه ای مایل به قرمز و قهوه ای موکا از تیرهای رنگی قهوه ای روشن هستن.

انتخاب رنگ مو با زمینه های قهوه ای روشن خیلی رقابت برانگیز و حساسه. تقریبا همه طرفدار این رنگ هستن. رنگ قهوه ای روشن واسه کسائی که پوست تیره تری دارن، خاص و قشنگ می شه، چون به رگهای زردی موجود در پوست شون حالتی نورانی می ده. واسه زنانی که پوست تیره دارن و پوست شون در موردای رنگی سیاه و قهوه ای تیرهه، رنگ موی قهوه ای موکایی (یه جور قهوه ای که به رنگ قهوه موکاست) خیلی قشنگ و خیره کننده می شه؛ اگه رده هایی از هایلایت هم در اون قرار بگیره، دیگر عالی میشه.

قهوه ای گرم (تیره)

 • کاراملی، عسلی، قهوه ای مایل به طلایی، کهربایی، قهوه ای مایل به قرمز و دارچینی مثل طیفای رنگی در قهوه ای تیره هستن.

این رنگا مناسب کسائی هستن که نه پوستی سفید داره و نه تیره؛ این رنگ پوست بین دو طیف تیره و روشن قرار میگیره. با انتخاب این طیف رنگی، افراد با اینجور پوستی، از حالت رنگ پریدگی و بی حالی خارج می شن. مثلا خانومایی که رنگ پوست شون زمینه زرد مایل به زیتونی داره و اصطلاحا گندمی هستن، باید از رنگ موی قهوه ای کاراملی استفاده کنن، چون حالتی از زرد و زیتونی ترکیب زیبایی واسه شون میسازه. این رنگ روی موهایی که زمینه طبیعی تیره دارن خوب جواب می ده.

مشکی سرد (نه خیلی تیره)

 • مشکی خالص، رنگ اسپرسویی، آبی-مشکی و مشکی ملایم مثل طیفای این رنگه.

در دنیای رنگ مو، مشکی تنها یک گزینه ثابت و بی تنوع نیس، بلکه طیفای متنوعی از اون هست. علی خلاف میل تیرگی، حالت مشکی پرکلاغی در این رنگ وجود نداره. کسائی که خیلی خیلی سفید هستن با این رنگ مو حالت عجیب و نامتعارفی پیدا می کنن. شاید بهتره این رنگ رو به کسائی پیشنهاد کنیم که پوست شون نه خیلی سفیده و نه خیلی مشکی. یعنی همون گندمیای خودمون یا افرادی که پوست شون تیره تره، جز این افرادند. این رنگ از مشکی می تونه هالهای رنگی مختلفی رو به شکل ترکیبی در خود داشته باشه.

مشکی گرم (تیره)

 • قهوه ای تیره به رنگ موکای تیره و مشکی مایل به قهوه ای از طیفای رنگی مشکی گرمه.

انتخاب رنگ مو در این طیف واسه کسائی که پوست تیره دارن، فوق العاده قشنگ می شه. اگه می خواید مرزهای جذابیت رو با سرعت بیشتری درنوردید، بهتره به این طیف رنگی کمی زمینه شکلاتی اضافه کنین. افراد با پوست سفید هم که به دنبال رنگ موهای تیره تر هستن با انتخاب رنگ موی مشکی گرم نسبت به زمانی که از طیفای رنگی روشن تر استفاده می کنن، قشنگ تر به نظر می رسن.

رنگ موی پاستیلی

 • این رنگ مو طیف خاصی نداره و تنها و تنها از قلب شما پیروی می کنه.

آبی، نارنجی و انواع و اقسام رنگای عجیبی که تازگیا به دنیای مد راه پیدا کرده مثل رنگای پاستیلی به حساب بین. فقط باید نکات کلی رو در انتخاب این دست از رنگا هم درنظر داشته باشین. مثلا اینکه پوستای تیره تر، با رنگای روشن، صورت فرد رو بی حال نشون میدن؛ در حالی که رنگای تیره تر و پررنگ تر صورت رو سرحال تر می کنن. واسه پوستای برنزه هم میشه به سراغ رنگ موهای زنده تر و سرحال تری چون قرمز یاقوتی و ارغوانی رفت.

رنگ آبی هم واسه افرادی که تِم رنگی زرد (با درخششی به حالت طلایی) دارن، انتخاب مناسبیه. مهم ترین چیزی که در مورد این نوع از رنگای فانتزی باید به خاطر داشته باشین، اینه که با شست وشو خیلی سریع پاک می شن. واسه حفظ دووم این رنگا روی موها بهتره از شامپوهای محافظ موهای رنگ شده استفاده کنین.]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *