مهر ۵, ۱۳۹۹

انتخاب رنگ آشپزخانه؛ کدوم رنگ ها هنگام آشپزی به شما آرامش میدن؟

 

حتما شنیدین که میگن «آشپزخانه قلب هر خونه ایه.» واسه شما چه جوری؟ اولین چیزی که در هر آشپزخانه ای، کوچیک یا بزرگ فرقی نمی کنه، به چشم میاد، رنگ اینه. میدونید که رنگ آشپزخانه می تونه باعث شه که هم موقع آشپزی و هم زمان صرف غذا راحتی و آرامش بیشتری در محیط حس کنین؟ گفته می شه که رنگای خاکی، خنثیای گرم و رنگای روشن می تونن در ایجاد این حس مؤثر باشن. این رنگا نه تنها نور رو خوب درخشش میدن، بلکه هر وقت هم که قصد فروش یا اجاره ی منزل تون رو داشته باشین، خیال تون راحته که اینجور طیفایی به سلیقه ی خیلیا خوش می شینه. در این مطلب می خوایم از رازورمزهای انتخاب رنگ آشپزخانه واسه تون بگیم، پس با ما همراه باشین.

 

قوانین انتخاب رنگ آشپزخانه

در قوانین طراحی آشپزخانه معمولا پیشنهاد می شه که کمتر سراغ رنگای خیلی تیره، خنثیای سرد و بقیه رنگای سرد ازجمله طیفای آبی، سبز، ارغوانی، بنفش و دیگر رنگای هم خونواده برید، چون این رنگا اشتهابرانگیز نیستن و خیلی به درد آشپزخانه نمی خورند.

البته اینکه گفته شد، فقط پیشنهاده، چراکه انتخاب رنگ آشپزخانه درنهایت به سلیقه ی شخصی افراد بستگی داره. مثلا همونجوریکه در تصویر بالا می ببینن، رنگ مشکی آشپزخانه با استیل جزیره و رنگ سفید بار صبحانه خوری و چراغای آویز ترکیب مخالف جالبی رو رقم زده.

۱. خنثیای گرم

خیلیا می ترسن رنگی رو انتخاب کنن که بعدا از انتخابش پشیمون شن، اما معمولا اگه از طیفای میانیِ رنگای خنثی انتخاب کنین، خیال تون آسون تر هستش. شاید با خودتون بگید که رنگای خنثی خسته کننده ان، اما فقط کافیه این رنگا رو با رنگایی مثل قرمز، زرد یا نارنجی ترکیب کنین تا حس وحال گرم تری به خود بگیرن. برعکس، اگه رنگای خنثی رو با سبز، آبی یا بنفش ترکیب کنین، سرد می شن.

۲. طیفای قرمز

استفاده از رنگ قرمز در آشپرخانه شاید با سلیقه ی خیلیا جور درنیاید، اما اگه مشتاقید که آشپزخانه تون رو با چاشنی رنگا روح تازه ای ببخشین، قرمز انتخاب مناسبیه. مثلا در آشپزخانهایی که در اونا بیشتر از رنگای تیره استفاده شده، تزریق رنگ قرمز می تونه تیرگی و دل مردگی محیط رو ازبین ببره. یا مثلا اگه در آشپزخانه ای بیشتر از رنگای خاکستری و وسایل استیل استفاده شده، استفاده ی هم زمان از رنگ قرمز می تونه نقطه کانونی خوش منظره ای رو مقابل چشمان تون رقم بزنه.

اما قرمزکردن آشپزخانه تاحدی که در تصویر بالا می ببینن، خطر بزرگیه. اگه اصرار دارین که این همه رنگ قرمز رو یک جا به آشپزخانه تون بیارین، کمه کم این کار رو درست و اصولی بکنین.

۳. طیفای قهوه ای پررنگ

قهوه ای ازجمله رنگای خاکی و یادآور محل رویش خوراکیا در دل زمینه. این رنگ واسه کسائی که علاقه ای به رنگای خنثی ندارن، می تونه علی خلاف میل خنثی بودنش انتخاب مطمئنی باشه. رنگای زیادی رو می تونین با قهوه ای ترکیب کنین. مثلا در تصویر بالا رنگ قهوه ای مایل به قرمز دیوارها با قهوه ای تیره تر کابینتا هماهنگی خوبی داره. حتی رنگ سبز جزیره هم با محیط جور درآمدهه. اگه تابه حال از قهوه ای بیزار بودین و حالا میل دارین که این رنگ رو به آشپزخانه تون بیارین، شاید بد باشه که از یک قهوه ای تیره استفاده کنین.

۴. سراسر سفید

سراسر سفید یعنی کابینتا، دیوارها، سقف، پیشخوان و هر چیز دیگری که در آشپزخانه پیداست، همه سفید باشن. کابینتای سفید اِم دی اِف ترموفیل می تونن ظاهر خیلی خوبی به آشپزخانه ببخشند. اگه می خواید آشپزخانه ی سفیدتان برابر تصویر بالا ظاهر مدرن تری به خود بگیره، از صندلیای اُپِن سفید، ساعت دیواری سفید و چند وسیله سفید روی کابینتا استفاده کنین. همونجوریکه در تصویر می ببینن، چراغای آویز مخروطیِ استیل ظاهر مدرن آشپزخانه رو تکمیل کردن.

۵. طیفای زرد ملایم

خیلی از طراحان داخلی موافق ان که زرد روشن در آشپزخانه رنگ بَرَنده ایه. این رنگ رو نه تنها بیشتر سلیقها پسند می کردن، بلکه مکمل بیشتر انواع کابینتای چوبیه. رنگای طیف زرد درست مثل طیفای سفید بیشترین حد نور محیط رو درخشش میدن و واسه خیلیا حس بیمارستانی رنگ سفید رو ندارن. طیفای پررنگ تر زرد درصورتی که با کمی مشکی ترکیب شن، حس وحال آشپزخانهای سنتی و سنتی رو القا می کنن و درعین حال توناژ قوی خود رو هم حفظ می کنن.

۶. طیفای آبی

آبی معمولا رنگ خیلی مناسبی واسه آشپزخانه نیس، چون گفته می شه که رنگ آبی به تحریک و افزایش اشتها کمکی نمی کنه. با این حال استفاده ی محدود از طیف درست این رنگ در آشپزخانهای کوچیک می تونه فضای مطبوع و دل نشینی رو واسه آبی دوستان رقم بزنه. پس اگه از این رنگ در حد جسته گریخته یا به عنوان یک رنگ تأکیدی استفاده شه، می تونه رنگ مقبولی واسه آشپزخانه باشه.]]>