انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و جزئیات اون در قانون این کشور “

نظام انتخاباتی رو نمیشه فقط به دستگاهی که آراء در اون تبدیل به کرسیا می شن فروکاست. واسه ارزیابی یک نظام انتخاباتی یا برگزیدن نظامی جدید، لازمه تا ببینیم که از نظام انتخاباتی چه انتظاری داریم؟ هیچ کدوم از نظامای انتخاباتی فقط منعکس کننده ی خواستهای رؤی دهندگان یا الگوی موجود انشعابات در جامعه یا ساختار غالب احزاب سیاسی نمی باشن، بلکه هر نظام انتخاباتی به شیوه ای متفاوت به این مسائل پیرامونی شکل می ده. با این مقدمه کوتاه به بررسی نظام انتخاب ریاست جمهوری آمریکا می پردازیم.

دلیل بررسی نظام انتخاباتی آمریکا در مرحله اول اینه که آمریکا قدرت بزرگه؛ پس، تحولات اون سایر کشورها مثل کشورهای خاورمیانه رو تحت تأثیر قرار می ده. دلیل دوم اینه که نظام انتخاباتی آمریکا زیاد پیچیدهه. نظام انتخاباتی در آمریکا (Elections in the United States) روندیه که نزدیک به یک سال طول می کشه.

یکی از اصول اساسی و مهم نظام سیاسی آمریکا آمریکا نظام نمایندگیه. در این کشور تقریبا بیشتر از هر کشور دیگری انتخابات برگزار می شه. این انتخابات در سطوح دولت فدرال، دولتای ایالتی و محلی برپا می شن. یعنی تقریبا خیلی از مشاغل از ریاست جمهوری گرفته تا مدیریت مدارس یا فرودگاها، به وسیله مردم و واسه دوره های مشخصی انتخاب می شن. طبق آمارهای موجود در سراسر آمریکا، بیشتر از ۵۰۰ هزار شغل از راه انتخابات پخش می شه که شامل ۵۳۷ طرف در سطح فدرال، ۸۰۰۰ طرف در سطح دولتای ایالتی، و ۴۹۴ هزار طرف هم در سطح دولتای محلیه.

در سطح دولت فدرال، رئیس جمهور از راه سیستم دو مرحله ای انتخابات، از طرف مردم و هیئتای انتخابی موسوم به الکترال کالج، واسه ۴ سال انتخاب می شه. نظام انتخاباتی آمریکا به گونه ایه که در انتخاب رئیس جمهور، علاوه بر رأی مستقیم مردم، رأی پارلمانی هم دخالت داره و درنهایت رئیس جمهور این کشور نه با رأی مستقیم مردم بلکه با رأی افرادی که الکتور (elector) نامیده می شن، تعیین میشه و درواقع این افراد نمایندگی مردم رو در انتخاب رئیس جمهور به عهده دارن.

کل این افراد که «الکترال کالج» نامیده می شه، نمایندگان هر ایالت رو در بر داره که تعداد نمایندگان هر ایالت در الکترال کالج با جمعیت اون ایالت در رابطه و تعداد اون برابر با نمایندگان هر ایالت در کنگره و سناتورهای اون ایالت در مجلس سناست؛ مثلا ایالتی مثل کالیفرنیا که ۵۳ نماینده در کنگره ی آمریکا و ۲ سناتور در مجلس سنا داره، در الکترال کالج ۵۵ نماینده (الکترور یا انتخاب کننده) داره.

تعداد کل اعضای الکترال کالج ۵۳۸ نفره و رئیس جمهور واسه پیروز شدن در انتخابات آمریکا باید درنهایت ۲۷۰ رأی الکترال کالج رو کسب کنه.

طبق نظام انتخاباتی آمریکا این احتمال هم هست که نامزدی با وجود کسب آرای بیشتر از طرف مردم، در الکترال کالج رأی کمتری رو به خود اختصاص بده و از پیروزی در رقابت انتخاباتی باز بمونه و این در انتخابات ریاست جمهوری گذشته آمریکا هم رخ داد و درحالی که کلینتون آراء عمومی بیشتری رو به خود اختصاص داده بود، درنهایت تسلیم انتخابات شد، این پیش از اینم در ۴ دوره انتخابات ریاست جمهوری دیگر، در آمریکا تکرار شده.

نمایندگان کنگره هم جدا به وسیله آرای مردم انتخاب می شن. ملاک انتخاب نمایندگانِ مجلس نمایندگان، جمعیت بخشای انتخاباتیه و به ازای هر ۵۷۰ هزار نفر یک نماینده به مجلس نمایندگان راه پیدا می کنه که ۴۳۵ نفر رو شامل می شه و این در حالیه که هر ایالت بی احتساب بزرگی و کوچیکی، ۲ نماینده در سنا داره. اینجوری تعداد سناتورها فقط ۱۰۰ نفره که واسه یک دوره ۶ ساله انتخاب می شن. تنها قوه ای که اعضای اون به شکل غیرمستقیم انتخاب می شن، قوه ی قضاییه یا قضات دیوان عالی فدراله. ۹ قاضی بلندپایه ی دیوان عالی فدرال و قضات دیگر محاکم قضایی با معرفی رئیس جمهور و تصویب سنا انتخاب می شن. مدت فعالیت قضات دیوان عالی فدرال مادام العمره.

همیشه بحث انتخابات با مبحث احزاب گره می خوره. درواقع در کشور آمریکا دو حزب اصلی هست که جنگ ی انتخاباتی چه در بخش ی ریاست جمهوری و چه در مجلس بین جمهوری خواهان و دموکراتا بوده.

منابع: سایت همشهری آنلاین، سایت میزان، مقاله نظامای انتخاباتی و اهداف شون: نشریه حقوق اساسی
1

]]>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *