مرداد ۲۴, ۱۳۹۹

استوری اینستاگرام Instagram Stories چیست و چگونه ازآن استفاده نماییم؟

در سال ۲۰۱۶، یکی از بزرگ ترین اتفاقاتی که در شبکه های اجتماعی اتفاق افتاد، معرفی توانایی استوری اینستاگرام یا همون Instagram Stories بود. گزارشای اولیه نشون میده روزانه، نزدیک به ۱۰۰ میلیون کاربر فعال در جهان از استوری اینستاگرام استفاده می کنن . البته می تونیم بگیم که توانایی استوری در اول روی اپلیکیشن اسنپ چت ارائه شد، اما اینستاگرام با ایده گرفتن از اسنپ چت (بخونین کپی ورداری!)، توانایی استوری اینستاگرام رو راه اندازی کرد.

استوری اینستاگرام به کاربران این شبکه اجتماعی امکان میده تا عکسا و ویدیوهای خود رو به مدت ۲۴ ساعت با فالوورهای خود به اشتراک بذارن. پس از گذروندن ۲۴ ساعت، محتوای منتشر شده خودبه خود پنهون می شه. این پنهون شدن باعث می شه تا کاربر به صورت لحظه ای یا ساعتی تصاویر یا ویدیوهای خود رو به اشتراک بزاره. این کار باعث می شه تا استورهای کاربران اینستاگرام همیشه در بالای صفحه اصلی به فالوورها نشون داده شه.

واسه خیلی از بازاریابان، استوری اینستاگرام، توانایی خاصیه که در شبکه های اجتماعی به وقوع ملحق شد. شرکتا یا صفحات تجاری اینستاگرام با به کار گیری این توانایی می تونن اجناس و خدمات خود رو به کاربران معرفی کنن. هم اینکه، اینستاگرام امکان مشاهده آماری از استوری اینستاگرام رو در اختیار صاحبان صفحات قرار میده.

قبل اینکه به معرفی امتیازات به کار گیری استوری اینستاگرام بپردازیم، اجازه بدین ببینیم که اصلاً این استوری اینستاگرام چیه و چیجوری میشه ازش استفاده کرد.

سرفصل محتوا

 • استوری اینستاگرام چیه؟
 • چیجوری از توانایی استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟
 • ویژگیا و امکانات استوری اینستاگرام

استوری اینستاگرام چیه؟

اینستاگرام، استوری شما رو فقط با فالوورهایتان به اشتراک میذاره. فلسفه ای که پشت الگوریتمای اینستاگرام (و هم اینکه فیس بوک) نهفتهه اینه که در اول استوری شما رو به آدمایی نشون میده که با شما رابطه نزدیک تری دارن. پس، آدمایی که جزو فالوورهای شما نیستن، قاعدتاً نباید از استوری شما باخبر شن.
فلسفه

با به کار گیری توانایی Stories کاربران اینستاگرام می تونن در لحظه تصاویر و ویدئویی از خود گرفته و اونو با دوستای خود به اشتراک بذارن. مثلا اگه به مکان جذابی سفر می کنین یا با دوستی قدیمی دوباره ملاقات کردین، می تونین در لحظه از خود عکس یا فیلم بگیرین و اونو در اینستاگرام خود منتشر کنین. هم اینکه، اینستاگرام فیلترها و امکانات جالبی رو واسه استوری خود جفت و جور کرده که به کمک اونا می تونین چهره خود رو تغییر بدین، محلی که در ان قرار دارین رو تگ کنین، دوستان تون رو تگ کنین یا حتی به سایتی دیگه لینک بدین.

مشابه استوری در اسنپ چت، استوری اینستاگرام هم فقط به مدت ۲۴ساعت نشون داده می شن و پس از اون واسه همیشه پنهون می شن. در طول این مدت ۲۴ ساعته، کاربر می تونه استوری بقیه و هم اینکه، تعداد بازدیدهای انجام شده از استوری خود رو مشاهده کنه.

یه کاربر می تونه بیشتر از یه عکس یا ویدیو رو در استوری خود منتشر کنه که در این حالت با ضربه انگشت روی صفحه، میشه استوری بعدی رو دید. وقتی که استوری کاربری رو مشاهده می کنین، یک یا چند نوار باریک در بالای صفحه قرار میگیره که تعداد استوریای اون شخص رو مشخص می کنه.

چیجوری از توانایی استوری اینستاگرام استفاده کنیم؟

واسه اینکه بتونین در اینستاگرام استوری بذارین، در اول باید در صفحه اصلی اپلیکیشن اینستاگرام، روی تصویر خود که با علامت + در قسمت بالا/سمت چپ مشخص شده، کلیک کنین.

با انتخاب عکس یا لوگوی خود در صفحه اصلی اینستاگرام، به بخش استوری هدایت میشین.

ساخت استوری در اینستاگرام فوق العاده راحته. در صفحه اصلی روی عکس پروفایل خود که در کنار یه علامت + قرارگرفته س، کلیک کنین یا انگشت خود رو به سمت راست بلغزانید. در این حالت دوربین شما آماده عکس ورداری می شه. بعد، با ضربه روی دایره سفیدرنگ، عکس بگیرین یا با نگه داشتن همین دکمه به مدت ۱۰ ثانیه، فیلم بگیرین.

هم اینکه، اگه می خواید تصویری از پیش آماده شده رو روی استوری خود بذارین، کافیه تا صفحه رو به سمت بالا بکشین تا عکسای موجود در گالری تصاویر گوشی به شما نشون داده شه. اینطوری می تونین تصویر موردنظرتان رو روی استوری اینستاگرام خود بذارین.

با فشردن دکمه سفید، استوری اینستاگرام شما ثبت می شه.

، حال شاید سوال کنین فقط میشه ۱۰ ثانیه فیلم در استوری اینستاگرام گذاشت؟ نه! اگه می خواین فیلم طولانی تری بگیرین، کافیه انگشت خود رو به مدت طولانی تری روی دکمه ضبط ویدیو نگه دارین. اینستاگرام، واسه ضبط ویدیو، حالتای مختلفی رو جفت و جور می کنه:

 • اینستاگرام لایو یا پخش زنده: پخش زندۀ مسابقات فوتبال رو به یاد دارین؟ ، امکان اینستاگرام لایو به شما این توانایی رو میده تا به صورت زنده (یا همون Live) با فالوورهای خود صحبت کنین. خیلی از اینفلوئنسرهای اینستاگرام از این روش واسه رابطه مستقیم با طرفدارانشان استفاده می کنن. هم اینکه، کسب و کارا می تونن با به کار گیری امکان پخش زنده می تونن کنفرانسای خود رو به صورت زنده واسه فالوورهایشان پخش کنن یا با اونا جلسات سوال و جواب برگزار کنن.
 • حالت نرمال/معمولی: عکس یا ویدیوی خود رو از راه عدسی استاندارد اینستاگرام ثبت و منتشر کنین.
 • بومرنگ: بومرنگ به شما امکان میده تا یه فیلم کوتاه جفت و جور کنین و بعد، این ویدیو رو به صورت پیوسته و تکراری نمایش بدین.
 • هندزفری: توانایی هندزفری به شما امکان میده تا بدون نگه داشتن دکمه ضبط، ویدئوهایی طولانی جفت و جور کنین. کافیه واسه شروع دکمه ضبط رو بزنین و وقتی که می خواین ویدئوی خود رو تموم کنین، دوباره این دکمه رو فشار بدین.

البته این پایان کار نیس! شما می تونین قبل از منتشر کردن استوری اینستاگرام خود، با به کار گیری سه نوع قلمی که در بالای صفحه قرار داره تصویر خود رو تزئین کنین، متنی به اون اضافه کنین، واسه صورت خود فیلتر بذارین یا ایموجیای دلخواه خود رو به کار ببرین. واسه اعمال فیلتر، کافیه انگشت خود رو به سمت راست بکشین.

نکته ای واسه حرفه ایا: شاید در ظاهر این طور به نظر برسه که محدود به رنگای خاصی هستین که در پایین صفحه نشون داده می شن.، اما اینطور نیس. واسه مشاهده رنگای زیاد و پیشرفته تر، یکی از رنگا رو انتخاب کرده و انگشت خود رو روی اون نگه دارین.

وقتی که محتوای دلخواه، به شکل دلخواه در اومد می تونین علامت فلش در سمت راست صفحه رو فشار بدین تا تصویر یا ویدیوی شما منتشر شه.

استوری شما، واسه دوستانتون در بالای صفحه قابل مشاهده میشه. هم اینکه می تونین با زدن روی عکس پروفایل خود، استوری خود رو ببینین. اگه استوری شما به صورت لایو/پخش زنده جفت و جور شده، با زدن روی علامت سه نقطه در پایین صفحه و بعد گزینه Save، شاهکار هنری خود رو ذخیره کنین.

اگه انگشت خود رو به سمت بالا بلغزانید، می تونین ببینین کی از استوری شما بازدید کرده.

در این قسمت می تونین تعداد آدمایی که استوری شما رو دیدن رو ببینین. هم اینکه، می تونین استورری خود رو حذف کرده یا در صفحه اصلی منتشر کرده یا اونو در گوشی خود ذخیره کنین.

می خواین دسترسی شخص خاصی رو از استوری خود وردارین؟ کافیه روی عبارت ”X” کنار اسم اون شخص کلیک کنین و اون شخص رو از دیدن استوریای خود محروم کنین. اگه می خواین استوری خود رو از کاربران خاصی مخفی کنین و در تعداد آدمایی که می تونن به پیام شما جواب بدن محدودیت اعمال کنین، باید به تنظیمات یا Settings پروفایل خود رفته و این گزینه های امنیتی رو به کارگیرید.

ویژگیا و امکانات استوری اینستاگرام

با وجود اینکه استوری اینستاگرام در آگوست ۲۰۱۶ منتشرشده س، از اون زمان تا الان چندین بروزرسانی واسه این شبکه اجتماعی ارائه شده که در هرکدوم تواناییای جدیدی به این شبکه اضافه شده. بعضی از بروزرسانیای گذشته شامل تواناییای زیر هستن:

 • مشاهده استوری اینستاگرام در بخش اکسپلورر: در بخش اکسپلور اینستاگرام، کاربران می تونن استوریای جدیدی رو ببینن که به اونا پیشنهاد شده.
 • بومرنگ: با اینکه بومرنگ در سال ۲۰۱۵ به عنوان یه توانایی جدید معرفی شد، اینستاگرام هم از این ویژگی در نمایش ویدیوهای خود استفاده می کنه.
 • یادآوری: با به کار گیری این توانایی جدید می تونین در استوریای خود، بقیه کاربران اینستاگرام رو تگ کنین، که به اونا اطلاع رسانی می شه.
 • استیکر یا برچسب: اینستاگرام در بروزرسانیای خود، برچسبای مختلفی رو منتشر کرده. در نسخه الان اینستاگرام، برچسبای مربوط به مکان جغرافیایی، زمان، وضعیت هوا و تقریباً هر چیزی که لازم داشته باشین، آماده شده.
 • پخش زنده: با به کار گیری این ویژگی می تونین استوری خود رو به صورت زنده منتشر کنین.

منبع: novin.com