اگه در شرف تأسیس یک شرکت سهامی هستین یا حتی اونو تأسیس کردین، ممکنه که درباره اندوخته قانونی ابهاماتی داشته باشین. در این مقاله می خواهیم بدونیم اندوخته قانونی چیه و چیجوری محاسبه می شه.

 

قانون تجارت در این باره روشن و آسون و شاید از جهاتی ممتنع باشه. ماده ۱۴۰ لایحه اصلاحی قانون تجارت که مبنای تکلیف به اندوختهه، اینطور شروع می شه: «هیئت مدیره مکلفه تا هر سال یک بیستم از سود خالص شرکت رو به عنوان اندوخته قانونی موضوع کنه.»

در این جمله آسون، چند نکته دیده میشه. اول اونکه هیئت مدیره باید جلسه ای رو با دستور تعیین وضعیت اندوخته قانونی تشکیل بده و نتیجه رو صورت جلسه کنه. این صورت جلسه با توجه به مفاد ماده ۱۰۶ لایحه اصلاحی که تعیین می کنه که کدوم یک از صورتجلسات در شرکتا باید در منبع شرکتا ثبت شن، احتیاجی به ثبت و پخش نداره.

نکته ی دوم اینه که منظور از سود خالص شرکت چیه؟ سود خالص درمقابل سود ناخالص تعریف می شه و بیشتر از اونکه اصطلاحی حقوقی باشه، مربوط به حسابداری و علم مالیه.

سود ناخالص به عایدی یک شرکت پس از کسر هزینه جنسای فروخته شده، گفته می شه. اما این سود نشون دهنده ی سود واقعی شرکت نیس، چون که هزینه های دیگری هم از اون کسر میشه. این هزینه ها می تونه شامل هزینه های کارکرد (مثلا هزینه های مربوط به پرسنل) و همینطور مالیات شرکت باشه. پس سود خالص یعنی سود ناخالص منهای هزینه های مربوط به استهلاک، بهره، مالیات و بقیه هزینه های شرکت.

مطلب مرتبط :   برابری بین مهارت های ارتباطی افراد و وظایف اونا

ماده ۲۳۷ لایحه اصلاحی قانون تجارت هم سود خالص رو اینطور تعریف می کنه: «سود خالص شرکت در هر سال پولی یعنی درآمد حاصل در همون سال پولی منهای کلیه ی هزینه ها و استهلاکات و ذخیره ها و مالیات.» تا اینجا مشخص شده که اندوخته قانونی باید از سود خالص کسر شه؛ یعنی از درآمدی که پس از کسر همه هزینه های نام برده، واسه شرکت باقی می مونه. منظور از هر سال هم در این ماده، هر سال پولی شرکته که از قبل در اساسنامه تعیین شده. پس در صورت پولی یک شرکت، درصورتی که اون شرکت درطول سال پولی زیان ده نبوده باشه، تخصیص ۵٪ (برابر یک بیستم) از سود خالص به نام اندوخته قانونی میشه دید.

باید در خاطر داشته باشیم که قانون گذار اختیار افزایش سرمایه رو به شرکتا داده. در این مورد، اول اینکه برابر با قانون انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوعه. یعنی افزایش سرمایه شرکت نمیتونه از این محل صورت گیرد. دوم اینکه درصورتی که شرکت سهامی از این اختیار برابر با قانون استفاده کنه، اول اینکه باید برابر با ماده ۱۰۶ این تغییر رو به اداره ثبت شرکتا آگاهی بده و دوم اینکه باید متناسب با این افزایش سرمایه، به موضوع کردن اندوخته قانونی به شکل ۵٪ از سود خالص سالیانه ادامه بده تا این اندوخته به ۱۰٪ سرمایه الان شرکت برسه. اما درصورتی که سرمایه شرکت کم بشه، میشه از محل اندوخته قانونی مبلغی رو کسر کرد تا به ده درصد از سرمایه جدید برسه؟ در این باره مقرره ای قانونی وجود نداره اما به نظر نمی رسه که درصورت نیت پاک مدیران در استفاده از این منبع، منعی هم وجود داشته باشه.

مطلب مرتبط :   انتخاب نام برند؛ چه جوری با انتخاب یک نام جذاب به یادماندنی شیم؟




1

Written by 

دیدگاهتان را بنویسید